Okulistyka Okulistyka

> > > Lucentis-eylea-bezplatne-zastrzyki

LUCENTIS/EYLEA - BEZPŁATNE ZASTRZYKI

21.06.2016 osoba anonimowa

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Age - related macular degeneration – AMD jest chorobą obejmującą centralny obszar dna oka zwanego plamką. Miejsce to jest odpowiedzialne za widzenie centralne. Pozwala nam ono na wykonywanie codziennych czynności jak: czytanie, rozpoznawanie twarzy i jazdę samochodem. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. Ujawnia się między 50 a 60 rokiem życia. Zwykle zmiany dotyczą obu oczu choć nie muszą pojawiać się jednocześnie i ich zaawansowanie może być różne.

 

Objawy AMD:

  • Zniekształcone widzenie linii prostych
  • Trudności w czytaniu – czytane litery są zamazane i niewyraźne
  • Problemy z widzeniem środka obrazu – ciemna plama w centrum widzenia
  • Obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego - trudności w rozróżnianiu kolorów
  • Zniekształcenie obrazu – powiększenie lub jego pomniejszenie

 

Wyróżniamy 2 postacie AMD

 

Postać sucha:

Występuje najczęściej i dotyczy około 85% pacjentów. To łagodniejszy typ AMD cechujący się powolnym postępowaniem choroby. Obumierające komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych i funkcjonowanie siatkówki powodują stopniową utratę widzenia centralnego. Komórki odkładają się w postaci tzw. druz tworząc ograniczone, punktowe obszary, które z czasem powiększają i zlewają się ze sobą. Rozwój choroby prowadzi do spadku ostrości widzenia w części centralnej rogówki, a nawet ślepoty.

 

Postać wysiękowa (mokra):

Stanowi 15% zdiagnozowanych przypadków AMD. Jej przebieg jest szybszy i cięższy niż postaci suchej. Powstają nieprawidłowe, nadmiernie kruche i nieszczelne naczynia krwionośne w okolicy plamki, które tworzą błonę podsiatkówkową. Skutkiem rozwoju tych naczyń mogą być obrzęki siatkówki, gromadzenie się płynu a nawet wylew krwi do ciała szklistego i siatkówki. W końcowym stadium może dojść do powstania tarczowej blizny i trwałego uszkodzenia siatkówki. Postać wysiękowa AMD, w niektórych przypadkach może doprowadzić do utraty wzroku nawet w kilka dni.

Leczenie

Wobec suchej postaci AMD lekarze nie znają innych metod leczenia niż profilaktyka. W przypadku wysiękowej postaci AMD dostępne są trzy metody. Fotodynamiczna, polegająca na wprowadzeniu do krwi barwników, które wiążą się z nowo tworzącymi się błonami i naczyniami. Następnie niszczy się je za pomocą światła lasera. Druga - chirurgiczna polegająca na przesuwaniu siatkówki. Obie metody uznano za mało skuteczne i o wysokim ryzyku powikłań. Trzecia to terapia farmakologiczna lekiem LUCENTIS lub EYLEA

Lucentis/Eylea

Pomaga zatrzymać rozrost i wyciek z nowych naczyń krwionośnych, a nawet może naprawić część już powstałych uszkodzeń. Lek podawany jest do wnętrza oka w postaci zastrzyku. Zwykle lekarz zaleca stosowanie przeciwbakteryjnych kropli do oczu na kilka dni przed zabiegiem, aby zapobiec infekcji. Przed zabiegiem oko zostaje znieczulona, aby podanie leku było bezbolesne. Pacjent może odczuć niewielki ucisk podczas podawania leku. Po zabiegu biała część oka może być zaczerwieniona a pacjent może widzieć ruchome plamy lub punkty. Są to normalna objawy, które ustępują po kilku dniach.

 

Czynniki ryzyka AMD:

  • Wiek – narażone są szczególnie osoby po 50 roku życia
  • Płeć – na wystąpienie choroby szczególnie narażone są kobiety po menopauzie
  • Uwarunkowania genetyczne
  • Nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, miażdżyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu
  • Nadwzroczność – wada ta jest często związana z zaburzeniami kształtu rogówki, co może negatywnie wpływać na siatkówkę