Okulistyka Okulistyka

> > > Operacje-powiek-i-aparatu-ochronnego-oka

ZAKRES USŁUG | OKULISTYKA

1

OPERACJE POWIEK I APARATU OCHRONNEGO OKA

RODZAJE ZABIEGÓW NA APARACIE OCHRONNYM OKA

1.Blefaroplastyka powiek górnych

2.Blefaroplastyka powiek dolnych

3.Rekonstrukcja opadania powieki górnej

4.Rekonstrukcja odwiniętej powieki

5.Rekonstrukcja podwiniętej powieki

6.Usunięcie skrzydlika z rekonstrukcją ubytku spojówki

7.Usunięcie kępek żółtych

8.Usunięcie brodawki, rogu skórnego, cysty powieki

9.Usunięcie gradówki

 

 

OPIS ZABIEGÓW PLASTYCZNYCH

 

1.Proces starzenia  się naszego organizmu , niektóre choroby ogólne (nadczynnośc tarczycy, choroby nerek)czy wrodzone (zespół Ehlersa-Danlosa), urazy są przyczyną spadku elastyczności skóry ,co może dawać obraz nadmiernej ilości tkanki skórnej w obrębie powiek górnych lub dolnych. Problem ten nie tylko staje się kłopotliwy z kosmetycznego punktu widzenia, ale bardzo często zaburza  codzienne funkcjonowanie jak oglądanie telewizji , czytanie czy jazdę samochodem.Oprócz nadmiaru skóry pacjent może uskarżać się  na tzw."poduszki pod oczami", co jest wynikiem przepukliny tłuszczowej  spowodowanej osłabieniem przegrody oczodołowej w głębszych partiach powieki. Blefaroplastyka jest zabiegiem , który ma na celu usunięcie zarówno kłopotliwych poduszek tłuszczowych jak i nadmiaru skóry.

 

A.Blefaroplastyka powiek górnych

Blefaroplastykę powiek górnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym po wcześniejszym podaniu iniekcji ze środkiem znieczulającym w okolice powieki, następnie chirurg wykonuje cięcie w naturalnym fałdzie powieki, tak aby blizna po zagojeniu była jak najmniej widoczna. W kolejnym etapie wycinany jest nadmiar skóry wcześniej dokładnie wymierzony  przez  lekarza. W niektórych przypadkach usuwany jest również fragment mięśnia otaczającego oko i tłuszcz znajdujący sie pod nim. Na koniec na ranę zakładane są szwy, ktore są usuwane po 7 dniach.

 

B.Blefaroplastyka powiek dolnych.

Blefaroplastykę powiek dolnych przeprowadza sie w znieczuleniu miejscowym. Następnie chirurg nacina skórę powieki dolnej tuż ponizej lini rzęs. Nadmiar skóry i tłuszcz są następnie wycinane, a na skórę zakładane są szwy usuwane po 7 dniach. U pacjentow bez nadmiaru skóry w okolicach dolnych powiek, a prezentujących jedynie tzw."poduszki pod oczami" cięcie wykonywane jest od wewnątrz powieki przez spojówkę  bez zakladania szwów .

 

2.  Ectropion, inaczej  odwinięcie powieki najczęściej związane jest z procesem starzenia się oraz wiotczenia tkanek otaczających oko jak również w wyniku zaburzeń mechanicznych tj.blizny, nowotwory, urazy powiek.Pacjent może skarżyc się na nadmierne łzwienie, pieczenie , ból oka, co jest wynikiem   nadmiernej ekspozycji na działanie czynnikow zewnętrznych. Zabieg rekonstrukcji odwiniętej powieki polega na przywróceniu jej właściwego napięcia położenia poprzez założenie szwów lub wycięcie fragmentu powieki.

 

 

  1. Entropion , inaczej podwinięcie powieki oznacza nieprawidłowo podwiniętą powiekę w stronę gałki ocznej.Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest zwiotczenie mięśni oka, blizny, oparzenia, urazy .Pacjent może się skarżyc na ból oka, pogorszenie widzenia. Rekonstrukcja podwiniętej powieki polega na przywróceniu jej prawidlowego polożenia za pomocą specjalnych szwów lub chirurgicznego wzmocnienia mięśni powieki.

 

 

  1. 4.    Opadanie powieki górnej, inaczej ptosis palpebrae jest spowodowane nieprawidłową funkcją mięśnia odpowiedzialnego za jej unoszenie. Może być schorzeniem wrodzonym lub nabytym( wtórnym do procesów starzenia się, urazów, zabiegów chirurgicznych). Zabieg operacyjny polega na przywróceniu prawidłowego ustawienia powieki najczęściej poprzez  wzmocnienie funkcji mięśnia dźwigającego powiekę.

 

 

5. Skrzydlik, inaczej pterygium jest schorzeniem oka powstającym przede wszystkim w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Błona, ktora przyjmuje charakterystyczny wygląd skrzydła przez długie miesiące rozrasta się w kierunku rogówki oka, co może być przyczyną znacznego pogorszenie widzenia.Zabieg operacyjny polega na wycięciu skrzydlika i zastąpieniu ubytku przeszczem spojówki. Po leczeniu operacyjnym bardzo ważne są częste kontrole okulistyczne

 

Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w tzw trybie "chirurgii jednego dnia"

 

Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym

 

W celu dokumentacji medycznej lekarz fotografuje operowaną okolicę przed i po zabiegu

 

Przed każdym zabiegiem pacjent wyraża na piśmie świadomą i dobrowolną zgodę na operację

 

 

 

Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz pełne badanie okulistyczne wraz ze zdjęciem. Wyjaśnia na czym  będzie polegał zabieg. Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwskazań pacjent otrzymuje termin zabiegu.

 

 

Przeciwskazaniami do zabiegu są:

-aktywny stan zapalny oczu i/lub aparatu ochronnego oka

-opryszczka w obrębie twarzy: czerwień wargowa, powieka

-zły stan ogólny pacjenta

-choroby układu krzepnięcia

-nieprawidłowe wyniki krwi

-nieleczone choroby układowe: neurologiczne, układu krążenia, tarczycy

-żle gojące się rany,

-skłonnośc do patologicznego bliznowacenia tkanek

-brak pewności ze strony pacjenta co do słuszności i konieczności przeprowadzenia  

 zabiegu

-brak wskazań do zabiegu

 

Przygotowanie do zabiegu:

- Pacjent jest zobowiązany do wykonania badań tj.: morfologia wraz z układem krzepnięcia krwi

-Jeżeli pacjent zażywa jekiekolwiek leki rozrzedzające krew, np: Aspirynę, Acard, Polocard jest zobwiązany do odstawienia tych leków

 conajmniej 2  tygodnie przed zabiegiem oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem rodzinnym i/lub kardiologiem

-osoby palące nie powinne palić papierosów przez conajmniej 2 tygodnie przed zabiegiem  

 jak równiez po zabiegu

-pacjent powinien unikać nadmiaru słońca dwa miesiące przed i po zabiegu

 

 

 

Dzień zabiegu:

 

W dniu zabiegu pacjent może zjeść lekkie śniadanie i  przyjąć swoje stałe leki

Podczas zabiegu lekarz przemywa okolice oczu środkiem odkażąjącym

Twarz pacjenta zostaje przykryta sterylną serwetą

następnie chirurg podaje znieczulenie w postaci kropli do oka, a w postaci zastrzyku w okolicę, która będzie  operowane.

Po zabiegu na ranę zakładana jest maść z antybiotykiem i   opatrunek

 

Po zabiegu pacjent otrzymuje od lekarza wskazówki co do dalszego  postępowania tj.: higieny, leczenia, kontroli okulistycznej

 

Powikłania po zabiegu:

Najczęstszymi powikłaniami są obrzęk, krwiaki, ból w okolicy rany, szczypanie, uczucie napięcia. Wszystkie wymienione objawy powinne ustąpić do 7-10 dni po zabiegu