Badanie dna oka to jedna z podstawowych analiz wykonywanych w naszej Klinice pozwalających wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wzroku. Szczególnie zaleca się wykonanie badania osobom, które zauważyły u siebie problemy z ostrym widzeniem. Znaczne pogorszenie widzenia powinno zaalarmować każdego, niezależnie od wieku. Warto także zgłosić się do specjalisty w przypadku występowania takich schorzeń jak: miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. Mogą one prowadzić do rozwoju poważnej choroby, jaką jest jaskra. Badanie dna oka stanowi także jeden z elementów diagnostyki i leczenia zaćmy.

Jak przygotować się do badania?

Samo badanie nie jest bolesne, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach przed udaniem się do naszego centrum medycznego. Przed rozpoczęciem procedury podajemy Pacjentom krople z atropiną, które rozszerzają źrenicę. Preparat ten znacznie pogarsza widzenie, dlatego zalecamy zgłaszanie się na wizytę z osobą towarzyszącą. Po zakończeniu analiz lepiej nie prowadzić samochodu. Jeśli badanie przeprowadzane jest podczas słonecznych dni, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Atropina sprawia, że oczy stają się bardzo wrażliwe na intensywne promienie słoneczne. U niektórych Pacjentów badanie dna oka wywołuje wymioty oraz nudności.

Różne metody wykonywania badania

Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Pacjentom najwyższy stopień usług medycznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć praktycznie każde schorzenie. Do powszechnych metod pozwalających sprawdzić dno oka należy oftalmoskopia (wziernikowanie podstawowe). Jest to jeden ze sposobów diagnostyki zwyrodnienia plamki żółtej, które może prowadzić do ślepoty. Wyposażyliśmy Klinikę w najnowocześniejszy sprzęt (oftalmoskop) umożliwiający przeprowadzenie procedury. Kolejny typ badania to oftalmoskopia pośrednia. W trakcie analizy wykorzystujemy wziernik Fisona oraz specjalny kask stanowiący źródło światła.

W naszej Klinice dostępna jest także najnowocześniejsza metoda Non-Mydriatic. Istnieje również możliwość wykonania analizy dodatkowej, czyli angiografii fluoresceinowej polegającej na podaniu Pacjentowi do żyły łokciowej specjalnego środka kontrastującego i wykonaniu zdjęć dna oka.

Czy badanie można wykonać u dzieci i kobiet w ciąży?

Przed wykonaniem każdej analizy przeprowadzamy dokładny wywiad z Pacjentami, by wykluczyć wszystkie przeciwwskazania. W przypadku procedur w obrębie dna oka nie ma wielu przeszkód. Badanie nie jest inwazyjne, dlatego można je z powodzeniem wykonywać u kobiet w ciąży, noworodków oraz starszych dzieci. W naszej Klinice wszystkie procedury medyczne przeprowadzone są przy użyciu najnowocześniejszych metod wyróżniających się wysoką skutecznością. Analiza dna oka pozwala na wykrycie takich schorzeń jak: jaskra, guz mózgu, uszkodzenia plamki żółtej (choroba oczu AMD), nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, a nawet białaczka.

Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą sprawdzić swoje narządu wzroku. Zapewniamy profesjonalną obsługę oraz dostęp do najlepszego sprzętu diagnostycznego. W celu rezerwacji wizyty zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  9:00 - 17:00

(62) 757 77 45

Całodobowy e-mail:

rejestracja@okulus.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Śródmiejska 34,

62-800 Kalisz