Endoprotezoplastyka to zabieg polegający na usunięciu zniszczonego stawu biodrowego i wstawieniu w jego miejsce stawu sztucznego, zwanego endoprotezą. Dzięki temu staw odzyskuje dawną sprawność, a jego poruszaniu nie towarzyszą bóle.


Ryc 1. Obraz anatomiczny zdrowego stawu biodrowego

Staw biodrowy

Czym jest endoproteza

Endoproteza to sztuczny element, przymocowany do kości udowej. Składa się z metalowego trzpienia, głowy (ceramicznej lub metalowej) oraz metalowej panewki z wkładką (ceramiczną bądź z tworzywa sztucznego).

Wszystkie implanty są wykonywane z materiałów biokompatybilnych, które nie szkodzą zdrowiu i wykazują odporność na codzienne użytkowanie. Panewka i trzpień dają się mocować bezpośrednio do kości lub przy użyciu kleju – „cementu”.

Aby proteza dobrze służyła, powinna być właściwie wybrana. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki, jak: przyjęta technika operacyjna, stopień zmian zwyrodnieniowych, wiek i ogólny stan zdrowia Pacjenta.

Postępowanie kwalifikacyjne
Przed zakwalifikowaniem na zabieg wszczepienia endoprotezy, należy odbyć wizytę u ortopedy. Lekarz gromadzi informacje na temat przeszłości chorobowej, przyjmowanych leków i objawów schorzenia. Rozpoznaniu towarzyszy kompleksowe badanie narządu ruchu.

Pacjent uzyskuje również skierowanie na badania ogólne i obrazowe, takie jak:

  • Morfologia krwi,
  • Jonogram,
  • Koagulogram,
  • Oznaczenie grupy krwi,
  • Szczepienie przeciwko WZW typu B (minimum dwie dawki),
  • EKG,
  • RTG klatki piersiowej,
  • RTG stawu biodrowego.

Przebieg zabiegu:
Procedura wszczepienia endoprotezy trwa 1-3 godziny i jest przeprowadzana w znieczuleniu zewnątrzoponowym.

W trakcie zabiegu, kość udowa wraz z głową kości ulegają odcięciu. Dochodzi też do pogłębienia panewki kości miedniczej.

Endoprotezoplastyka 

Usunięte elementy stawu są zastępowane endoprotezą – częścią udową wraz z panewką.

Endoproteza

Ryzyko zabiegu:
Endoprotezoplastyka kończy się powodzeniem w ok. 90% przypadków.

Ryzyko powikłań można zredukować jeszcze bardziej, stosując się do zasad profilaktyki okołooperacyjnej, podejmując leczenie schorzeń towarzyszących oraz przestrzegając zaleceń przed- i pooperacyjnych.

Więcej informacji o wszczepieniu endoprotezy uzyskają Państwo w czasie konsultacji z naszym specjalistą. Rekomendujemy też zapoznanie się z pozostałymi usługami medycznymi Kliniki Okulus, m.in. tymi dotyczącymi chirurgii ręki.

 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  9:00 - 17:00

(62) 757 77 45

Całodobowy e-mail:

rejestracja@okulus.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Śródmiejska 34,

62-800 Kalisz