Kamica nerkowa (inaczej określana jako kamica moczowa) to choroba, w trakcie której dochodzi do zalegania złogów (kamieni moczowych) w obrębie nerek. Główną przyczynę powstawania złogów stanowi niedostateczne rozpuszczenie substancji chemicznych, które znajdują się w moczu. Substancje nagromadzone w dużym stężeniu tworzą niewielkie kryształki, tzw. piasek nerkowy. Z czasem ulegają dalszym przekształceniom, aż do osiągnięcia formy złogu. Z uwagi na rozwojowość schorzenia, zalecana jest jego jak najszybsza diagnostyka.


Kamica nerkowa

 

Przyczyny powstawania kamieni nerkowych
Kamienie przeważnie umiejscawiają się w miedniczkach nerkowych, a następnie podążają w stronę moczowodów i pęcherza. Najmniejsze kamyczki przemieszczają się również do cewki moczowej, a następnie uchodzą na zewnątrz podczas mikcji.

Rozwojowi kamieni nerkowych sprzyja wiele czynników chorobowych. Do najczęstszych z nich należą przerost gruczołu krokowego oraz infekcje układu moczowego. Tworzeniu kryształków sprzyja też nieodpowiednia dieta, w skład której wchodzą nadmiarowe ilości sodu, szczawianów, suplementów wapnia, witaminy D oraz niewielkie ilości płynów.

Podstawowe objawy chorobowe:

 • „kolka nerkowa” – ból okolic lędźwiowych, promieniujący (wskutek przenoszenia się złogów) w kierunku pleców, podbrzusza, narządów płciowych oraz ud,
 • częste oddawanie niewielkich ilości moczu,
 • obecność krwinek czerwonych w moczu,
 • nudności, wymioty,
 • gorączka.

Diagnostyka:
Podstawę diagnostyczną stanowi szczegółowy wywiad i badania lekarskie – ogólne moczu oraz badania obrazowe.

W skład badań obrazowych wchodzą przede wszystkim USG/RTG przeglądowe jamy brzusznej i urografia (badanie radiologiczne układu moczowego wraz z podanym dożylnie środkiem kontrastującym). Najdokładniejszym badaniem wykrywającym kamienie moczowe jest tomografia komputerowa brzucha.

Metody leczenia:
Kamieni nerkowych można pozbyć się na dwa sposoby – stosując metody farmakologiczne lub operacyjne. Pierwsze z nich zdają egzamin we wczesnych stadiach choroby. Kuracja lekami obejmuje m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki przeciwbólowe oraz leki rozkurczające.

Leczenie operacyjne ma na celu całkowite usunięcie zalegających złogów, w sytuacji gdy ich samoistne wydalenie jest niemożliwe – kamienie są zbyt duże, blokują odpływ moczu, prowadzą do przewlekłych infekcji i krwiomoczu.

Podstawowe zabiegi operacyjne:

 • pozaustrojowa litotrypsja (ESWL) – rozkruszanie złogów za pośrednictwem fali uderzeniowej, np. ultradźwiękowej,
 • litotrypsja ureterorenoskopowa (URSL) – zabieg endoskopowy wykorzystujący cewnik, wprowadzany przez cewkę do pęcherza; złóg ulega likwidacji za sprawą fali uderzeniowej/lasera,
 • przezskórna nefrolitotrypsja (PCNL) – zabieg z użyciem nefroskopu, wprowadzanego do miedniczki nerkowej przez nacięcie skórne w okolicach nerki,
 • operacja klasyczna – polegająca na przecięciu warstw tkanek, w celu dotarcia do nerki i lokalizacji miejsca nagromadzenia złogu.

Powikłania pozabiegowe:

Ryzyko powikłań jest niewielkie, zwłaszcza przy postawieniu wczesnej diagnozy. Do najczęściej spotykanych komplikacji zaliczają się:

 • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
 • roponercze,
 • wodonercze,
 • zakażenie układu moczowego,
 • zastój moczu.

Klinika Okulus poleca też inne zabiegi z zakresu urologii, m.in. te służące leczeniu wad rozwojowych.

 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  9:00 - 17:00

(62) 757 77 45

Całodobowy e-mail:

rejestracja@okulus.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Śródmiejska 34,

62-800 Kalisz