Blog

oko

Z biegiem czasu wzrok ulega pogorszeniu. Wpływ ma na to wystawianie narządu na ciągłe działanie ekranów czy uwarunkowania genetyczne. Zamiast więc nosić okulary, które niekiedy mogą już niezbyt pomagać, można poddać się zabiegowi korekcji laserowej.

badanie dna oka

Badanie dna oka pozwala na dokładne obejrzenie tarczy nerwu wzrokowego, siatkówki, plamki żółtej oraz naczyń krwionośnych i żył. Jego celem jest ocena stanu tych elementów. Kto powinien poddać się temu zabiegowi, jak często należy to robić i jakie choroby pozwala ono wykryć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

laserowa korekta wzroku

Laserowa korekcja wzroku, zwana laserową chirurgią refrakcyjną, to zabieg polegający na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Efektem jest poprawa ostrości widzenia u osób z wadami refrakcji: krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych.

retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa jest formą powikłania cukrzycy, które skutkuje uszkodzeniem naczynek krwionośnych w siatkówce oka. Jej rozwój stymulowany jest przez wysoki poziom cukru we krwi. Jakie są rodzaje retinopatii, po czym można ją rozpoznać i w jaki sposób się ją leczy?

operacja oka

Zaćma nazywana też kataraktą to schorzenie osób w średnim oraz podeszłym wieku polegające na zmętnieniu soczewki ocznej. Wczesna diagnostyka i wczesne podjęcie leczenia (chirurgiczne usunięcie zmian chorobowych) pozwala na całkowite wyzdrowienie, jednak czasem może dojść do nawrotu objawów. Co wtedy trzeba zrobić?

badanie u okulisty

Angiografia fluoresceinowa, nazywana również fluoroangiografią to badanie dna oka lub ewentualnie jego tęczówki, pozwalające wykryć drobne, trudne do zauważenia zmiany. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego środka kontrastowego: fluoresceiny. Substancja ta sprawia, że lekarz jest w stanie znacznie dokładniej przyjrzeć się krwi płynącej w naczyniach tętniczych oraz żylnych siatkówki, a także ocenić stan nabłonka barwnikowego i błony naczyniowej. Widoczne stają się drobne zmiany i nieprawidłowości, których nie dałoby się zauważyć podczas zwyczajnego badania okulistycznego.

zaćma oka

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki ocznej leczone jest różnymi metodami o różnej skuteczności i ryzyku nawrotu choroby. W niektórych przypadkach może dojść do tzw. wtórnej zaćmy, która daje podobne objawy i zwykle pojawia się wskutek niedokładnego oczyszczenia soczewki. Jak leczyć nawrót katarakty?

badanie oczu

Akomodacja oka, nazywana również nastawnością oka, to jego zdolność do łapania ostrego obrazu na różnych odległościach, przeskakiwania pomiędzy skupieniem wzroku na rzeczach znajdujących się blisko oraz daleko. Ta wrodzona umiejętność związana jest ze zmienianiem się kształtu soczewki, która zwęża się, gdy obserwujemy odległe przedmioty i rozszerza, aby skupić wzrok na bliższych. Choć zmiana ta przychodzi zupełnie naturalnie, można powiedzieć, że jest wręcz „automatyczna”, mechanizm ten może ulec uszkodzeniu, czego efekt jest bardzo podobny do nadwzroczności lub krótkowzroczności.

wzrok

Wprowadzony w 2016 roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia bezpłatny program leczenia AMD pozwala na uratowanie wzroku znacznej części pacjentów, cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej oka. Sprawdź, czym jest schorzenie AMD, jak się objawia i jak się je leczy.

badanie wzroku

Zaćma jest schorzeniem oczu powodującym zmętnienie soczewki oka. Nazywana również kataraktą, obecnie dotyka już nie tylko osoby po 50 roku życia, ale także nastolatków i młodych dorosłych. W przebiegu choroby materia soczewki ulega zaburzeniu, przez co traci swoją przejrzystość. Może to prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może być nabyta lub wrodzona. Katarakta w obecnych czasach została zaliczona do chorób cywilizacyjnych, jest główną przyczyną utraty wzroku na świecie. W Unii Europejskiej jest to najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny – w 2014 roku przeprowadzono 4,3 miliona operacji zaćmy, a z roku na rok ich liczba nadal rośnie.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  9:00 - 17:00

(62) 757 77 45

Całodobowy e-mail:

rejestracja@okulus.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Śródmiejska 34,

62-800 Kalisz