Laseroterapia przedniego odcinka oka
Specjalnością Kliniki Okulus są zabiegi laseroterapii przedniego odcinka oka, m.in. w zakresie leczenia jaskry. W ramy naszych usług wchodzą: kapsulotomia laserowa, irydotomia oraz selektywna trabekuloplastyka.
KAPSULOTOMIA LASEROWA
Pod terminem kapsulotomii rozumiemy zabieg laseroterapii przeprowadzany przy pomocy profesjonalnego lasera YAG. Specjalny promień umożliwia wykonanie otworu w centrum zmętniałej torebki soczewki, powstałej np. po zabiegu usunięcia zaćmy. Z pomocą kapsulotomii postępujący proces pogorszenia jakości widzenia jest odwracalny, dzięki czemu Pacjent odzyskuje komfort widzenia.
IRYDOTOMIA LASEROWA
Irydotomia laserowa to zabieg laseroterapii podobny do kapsulotomii, stosowany w leczeniu jaskry:
- zamkniętego kąta,
- z wąskim kątem przesączania,
- z ostrym zamknięciem kąta (ostry atak jaskry)
Zadaniem chirurga-okulisty jest wykonanie otworu-przetoki w obwodowej części tęczówki. W ten sposób dochodzi do odpływu cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Brak przepływu cieczy prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.
SELEKTYWNA TRABEKULOPLASTYKA (SLT)
Trabekuloplastyka laserowa to zabieg okulistyczny, w trakcie którego dokonuje się kilkudziesięciu przypaleń laserem argonowym lub diodowym w kącie przesączania. Takie działanie ułatwia odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej, prowadząc do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Trabekuloplastyka znajduje zastosowanie w leczeniu jaskry u osób chorych na jaskrę otwartego kąta, które źle znoszą leczenie farmakologiczne i nie tolerują kropli przeciwjaskrowych.
Przebieg zabiegów
Wszystkie wyżej wymienione zabiegi mają podobny przebieg – są poprzedzone zakraplaniem środka rozszerzającego źrenicę i odbywają się w pozycji siedzącej, z głową dosuniętą do statywu aparatu. Na oko Pacjenta jest nakładana specjalna soczewka, która ułatwia fiksację oka i czyni miejsce nacięcia torebki bardziej widocznym.
Zabieg kapsulotomii trwa kilka sekund. Zabiegi irydotomii i trabekuloplastyki trwają natomiast od kilku do kilkunastu minut. Cała procedura nie jest uciążliwa dla Pacjenta – musi on jedynie patrzeć na wskazany znacznik, z którego emitowany jest błysk jasnego światła. Nie przyczynia się ono do bólu ani dyskomfortu.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- zapalenie spojówki/zapalenie błony naczyniowej,
- zła przezierność rogówki,
- brak współpracy i zgody na zabieg ze strony Pacjenta.
Po zabiegu:
Osoby obciążone jaskrą dzień po zabiegu powinny wykonać pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieje możliwość okresowego wzrostu jego wartości. Stanowczo zabronione jest pocieranie i uciskanie oka oraz zasłanianie go opatrunkami. W razie światłowstrętu możemy stosować okulary przeciwsłoneczne.
Występuje również efekt olśnienia, czyli przejściowego pogorszenia jakości widzenia, przejawiającego się występowaniem kolorowych świateł, mroczków i błysków.
UWAGA! Bezwzględnie należy stosować zalecone przez lekarza krople do oczu. Ich odpowiednie dawkowanie ułatwia regenerację pozabiegową.
Najczęstsze skutki uboczne:
- tymczasowe zaburzenia widzenia,
- obrzęk powieki górnej/dolnej,
- przekrwienie spojówki gałkowej/powiekowej,
- powierzchowna erozja rogówki, obrzęk rogówki, punktowe oparzenie rogówki,
- tymczasowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- oparzenie/krwawienie/odczyn zapalny tęczówki,
- zmętnienie soczewki,
- zapalenie błony naczyniowej,
- torbielowaty obrzęk plamki, wylew krwi do ciała szklistego, odwarstwienie siatkówki.