1. Rekonstrukcja podwiniętej powieki
2. Usunięcie skrzydlika z rekonstrukcją ubytku spojówki
3. Usunięcie kępek żółtych
4. Usunięcie brodawki, rogu skórnego, cysty powieki
5. Usunięcie zmian powieki

Zabiegi plastyczne – opisy
Starzenie organizmu i przebyte choroby prowadzą do spadku elastyczności skóry. Cecha ta przekłada się w bezpośredni sposób na obręb powiek, gdzie gromadzi się nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. To dojmujący problem – nie tylko z punktu widzenia estetyki. Wrażenie ,,poduszek pod oczami” utrudnia unoszenie powiek i stwarza trudność przy codziennym funkcjonowaniu – czytaniu, oglądaniu telewizji czy jeździe samochodem. W skrajnych przypadkach mamy do czynienia z tzw. przepukliną tłuszczową, spowodowaną osłabieniem przegrody oczodołowej w głębszych partiach powiek. Usunięcie nadmiaru skóry wraz z poduszkami tłuszczowymi jest możliwe dzięki zastosowaniu zabiegu blefaroplastyki.

Blefaroplastyka powiek górnych
Blefaroplastyka powiek górnych jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, aplikowanym iniekcyjnie w okolice powieki. W ramach zabiegu chirurg-okulista dokonuje dyskretnego cięcia w naturalnym fałdzie powieki – w taki sposób, by było ono jak najmniej widoczne. Kolejnym etap stanowi wycięcie nadmiaru skóry, w proporcjach ściśle określonych przez lekarza. Niekiedy usuwa się również fragment mięśnia otaczającego oko, wraz z tłuszczem znajdującym się pod nim. Po przeprowadzonym zabiegu na ranę nakładane są szwy. Usuwa się je na wizycie kontrolnej, po okresie ok. 1 tygodnia.

Blefaroplastyka powiek dolnych
Blefaroplastyka powiek dolnych również odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie powieki dolnej i pozbycie się nadmiaru skóry wraz z tłuszczem odbywa się tuż poniżej linii rzęs. Szwy pozabiegowe są usuwane po 7 dniach. U pacjentów bez nadmiaru skóry, z wyraźnym objawem ,,poduszek”, cięcie wykonuje się od wewnątrz powieki – przez spojówkę. Wówczas nakładanie szwów nie jest konieczne.

Ectropion
Odwinięcie powieki jest powiązane z procesem starzenia oraz wiotczenia tkanek otaczających oko, jak również z zaburzeniami mechanicznymi typu blizny, nowotwory czy urazy powiek. Nadmierna ekspozycja oka na czynniki zewnętrzne prowadzi do dyskomfortu – wrażenia pieczenia, łzawienia czy bólu. Rekonstrukcja odwiniętej powieki umożliwia przywrócenie jej właściwego położenia i napięcia poprzez nałożenie szwów lub wycięcie fragmentu powieki.

Ptosis palpebrae
Opadanie powieki górnej wynika najczęściej z dysfunkcji mięśnia odpowiedzialnego za jej unoszenie. Schorzenie może mieć charakter wrodzony lub nabyty (w wyniku starzenia, urazów, przebytych zabiegów itd.). Operacja opadającej powieki ma na celu przywrócenie optymalnego jej ustawienia, a także wzmocnienie funkcji mięśnia dźwigającego.

Skrzydlik
Inaczej pterygium, to schorzenie oka powstałe wskutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Błona przez wiele miesięcy rozrasta się w kierunku rogówki oka, przyjmując specyficzny wygląd skrzydła. W efekcie często dochodzi do pogorszenia jakości widzenia. Zabieg operacyjny ma na celu wycięcie skrzydlika i zastąpienie go przeszczepem spojówki. Po przebytej operacji niezbędne są regularne kontrole okulistyczne.

Warunki przeprowadzania zabiegów
Klinika Okulus w Kaliszu przeprowadza zabiegi w trybie ,,chirurgii jednego dnia” z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Oznacza to, że Pacjent może opuścić szpital jeszcze w dniu operacji.

Przed każdym zabiegiem Pacjent wyraża pisemną zgodę. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej lekarz przeprowadza wywiad z Pacjentem oraz kompleksowe badanie okulistyczne ze zdjęciem. Termin zabiegu jest ustalany w momencie, gdy nie zaistnieją żadne przeciwwskazania co do jego wykonania.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

  • opryszczka w obrębie twarzy – czerwień wargowa przy powiece,
  • ogólny zły stan zdrowia,
  • aktywny stan zapalny oczu i/lub aparatu ochronnego oka,
  • choroby układu krzepnięcia,
  • nieleczone choroby neurologiczne, układu krążenia, tarczycy,
  • złe wyniki badań krwi,
  • nieprawidłowo gojące się rany,
  • brak pewności Pacjenta co do słuszności i konieczności zabiegu,
  • skłonność do patologicznego bliznowacenia tkanek,
  • brak wskazań do zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu:

  • Leki rozrzedzające krew (Aspiryna, Acard, Polocard i in.) trzeba odstawić co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem (po uprzedniej konsultacji lekarskiej).
  • Należy wykonać aktualne badania morfologiczne wraz z układem krzepnięcia krwi.
  • Zaleca się unikać nadmiaru słońca 2 miesiące przed i po zabiegu.
  • Osoby palące nie powinny palić papierosów przez co najmniej 2 tygodnie przed i po zabiegu.

Postępowanie w trakcie i po zabiegu:

  • W dniu operacji Pacjent może zjeść skromny posiłek i przyjąć niezbędne leki.
  • W trakcie zabiegu lekarz przemywa okolice oczu środkiem odkażającym.
  • Twarz Pacjenta zostaje okryta sterylną serwetą.
  • Chirurg aplikuje znieczulenie (zastrzyk) w operowaną okolicę.
  • Po zabiegu na ranę nakładana jest maść z antybiotykiem i opatrunek.
  • Pacjent otrzymuje szczegółowe wskazówki co do reguł dalszego postępowania w zakresie higieny, leczenia i kontroli okulistycznej.

Powikłania:

  • Do najczęstszych powikłań należą: obrzęk, krwiaki, ból w obrębie rany, szczypanie, uczucie napięcia. Objawy ustępują przeważnie do 10 dni po zabiegu.