Cukrzyca jest bardzo poważnym schorzeniem znacznie wpływającym na narządy wzorku, o czym niestety większość osób często zapomina. Naszym celem jest nie tylko leczenie, lecz także uświadamianie Pacjentów, jak powinni zadbać o własne zdrowie. W naszym centrum kompleksowo dbamy o wzrok diabetyków, którzy borykają się z zaburzaniem zwanym retinopatią cukrzycową. Choroba ta prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie siatkówki oka spowodowanych wysokim ciśnieniem, jakie często towarzyszy podwyższonej glukozie we krwi. Dlatego tak ważną rolę odgrywa profilaktyka, np. regularne badanie dna oka.

Nieleczona retinopatia cukrzycowa może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Po latach życia z chorobą, jaką jest cukrzyca, wykrywa się ją nawet u 60% osób z cukrzycą typu 2 oraz u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1, dlatego osoby chorujące, muszą regularnie (przynajmniej raz do roku) uczęszczać na kontrole okulistyczne.

Objawy choroby

Zdarza się, że retinopatia przebiega bez większych objawów, dlatego diabetycy powinni regularnie zgłaszać się na badanie wzroku. Do najczęstszych symptomów należy pojawienie się ciemnej plamki w polu widzenia, która po kilku tygodniach zostaje wchłonięta. Nie oznacza to jednak, że choroba dalej się nie rozwija. Nieleczona retinopatia może prowadzić nawet to utraty wzroku. Inne symptomy to:

  • znaczne pogorszenie widzenia w ciemności,
  • stopniowy zanik ostrości widzenia,
  • tworzenie się naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki,
  • częste obrzęki siatkówki,
  • problem z przyzwyczajeniem się do widzenia w bardzo jasnych przestrzeniach.

Diagnostyka i leczenie

W naszym centrum możliwe jest wykonanie wszystkich badań, jakie pozwalają na zdiagnozowanie choroby. Korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, co pomaga skutecznie wykryć nawet poważne schorzenia. W przypadku diagnostyki retinopatii stosuje się metodę zwaną angiografią fluoresceinową, która pozwala ocenić, czy zmiany są bardzo poważne. W przypadku podejrzenia retinopatii często wykonuje się również badanie USG oraz podstawowe badanie dna oka. Dzięki szeroko zakrojonej diagnostyce lekarz ma wystarczająco danych do podjęcia odpowiednich działań.

Leczenie retinopatii polega na zastosowaniu laserowej terapii. Wiązka światła zapobiega rozwojowi choroby, dzięki czemu Pacjenci mogą normalnie funkcjonować. W zaawansowanych postaciach retinopatii konieczna może być także witrektomia. W przypadku początkowej fazy kluczowe są regularne badania, ponieważ na pewnym etapie możliwe jest leczenie środkami farmakologicznymi.

Zachęcamy do kontaktu z Kliniką Okulus oraz umawiania wizyt na badania diagnostyczne i zabiegi leczenia retinopatii, a także na zwykłe badania kontrolne, które uniemożliwią jej rozwój.