Laserowa korekcja wzroku, zwana laserową chirurgią refrakcyjną, to zabieg polegający na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Efektem jest poprawa ostrości widzenia u osób z wadami refrakcji: krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych.

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Każda osoba, która chciałaby poddać się laserowej korekcji wzroku, powinna przejść tzw. kwalifikację do zabiegu. Badania okulistyczne, które są wykonywane podczas kwalifikacji to: komputerowe badanie wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie grubości rogówki, topografia rogówki i pomiar długości gałki ocznej. Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję o wykonaniu zabiegu i dobierze metodę korekcji wzroku. Warto podkreślić, że laserowej korekcji wzroku nie można przeprowadzać u osób poniżej 21. roku życia. Pacjent, który zostaje poddany zabiegowi, musi mieć bowiem ustabilizowaną wadę wzroku. W innym wypadku zabieg będzie mało skuteczny. Innymi przeciwskazaniami są: występowanie zaćmy lub jaskry, schorzenia siatkówki, ciąża lub karmienie piersią, nieleczona cukrzyca, nieustabilizowana nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także inne choroby autoimmunologiczne.

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to metoda szybka, prawie bezbolesna (pacjent może przez chwilę odczuwać dyskomfort) i mało inwazyjna. Przed zabiegiem pacjentowi podawane są znieczulające krople do oczu. Następnie lekarz okulista kieruje wiązkę światła lasera w każde oko. Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonywany jest przy użyciu dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego. Za pomocą pierwszego odpreparowuje się płatek rogówki, za pomocą drugiego modeluje rogówkę w kilkanaście sekund, by płatek rogówki został położony na swoje miejsce. Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut. Po zabiegu pacjent powinien odpocząć ok. 1 godzinę, a następnie, po obejrzeniu przez lekarza oczu w lampie szczelinowej, może udać się do domu.