Zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu. I choć nowe technologie pozwalają w wielu przypadkach na pozbycie się tej przypadłości, to czasami u pacjentów pojawia się zaćma wtórna. Nawet wtedy, kiedy dojdzie do wszczepienia implantu soczewkowego, istnieje ryzyko, że powstały problem nie zostanie rozwiązany. W takich sytuacjach bardzo często przeprowadzana jest kapulotomia laserowa – terapia z wykorzystaniem laserowej wiązki światła.

Kapsulotomia to zabieg, który wykonuje się za pomocą lasera. Stosowany jest u pacjentów, u których po operacji zaćmy (z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej) doszło do zamknięcia tylnej torebki oka. Kapsulotomia laserowa jest bezbolesna. Przed jej wykonaniem oko pacjenta zostaje znieczulone kroplami podawanymi do worka spojówkowego. Poza tym trwa krótko – zaledwie kilka minut, a ostrość widzenia pacjenta poprawia się tego samego dnia lub dzień po zabiegu.

Jakie są objawy zaćmy wtórnej?

Objawy zaćmy wtórnej są szybko zauważalne przez pacjentów, ponieważ dochodzi wówczas do nawrotu symptomów, z którymi zmagali się oni przed wykonaniem zabiegu leczenia zaćmy. Trzeba jednak podkreślić, że zaćma wtórna jest łatwiejsza do usunięcia niż zaćma pierwotna, w przypadku której zmętnienie może obejmować całą naturalną soczewkę.

Pacjenci cierpiący na zaćmę wtórną bardzo często określają swoje widzenie jako niewyraźne i zamglone. Zauważają również podwyższoną wrażliwość na światło, a także podwójne widzenie kształtów oraz barw. Ponadto źle reagują na nagłe zmiany oświetlenia. Warto przy tym zaznaczyć, że w wszelkich objawach należy poinformować lekarza. Po to, by mógł dokonać prawidłowej diagnozy, a następnie opracować odpowiedni plan leczenia i ewentualnie wdrożyć niezbędne czynności terapeutyczne.