Wprowadzenie laseroterapii, jako metody przeprowadzania zabiegów medycznych, było prawdziwym przełomem w leczeniu różnego typu chorób, z którymi wcześniej radzono sobie za pomocą farmakoterapii lub poprzez wykonywanie tradycyjnych zabiegów i operacji chirurgicznych. Lasery medyczne są w zastosowaniu już od ponad 20 lat.Dziś za ich pomocą możemy leczyć m. in. tak skomplikowane choroby, jak cukrzyca oraz jaskra. 

Laseroterapia w cukrzycy

Laseroterapia w okulistyce

Stosowana jest w celu zatrzymania lub spowolnienia procesu chorobowego. W przypadku leczenia zmian na dnie oczu które mają podłoże cukrzycowe, degeneracja obwodu siatkówki oraz w walce z jaskrą, której rozwoju nie można zahamować przy pomocy kropel. Laseroterapia jest także stosowana w leczeniu tzw. zaćmy wtórnej. Występuje ona czasami po operacji zaćmy, a także po przebyciu niektórych chorób pochodzenia naczyniowego. Oddział okulistyki w Okulus oferuje kompleksowe działania z zakresu profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób oczu, w tym właśnie laseroterapię w cukrzycy oraz jaskrze. 

Cukrzyca

Tak zwana cukrzyca młodzieńcza wymaga przeprowadzenia badań oczu minimum raz w roku przez pierwsze lata jej trwania. Po tym czasie wskazane są badania w odstępach sześciu miesięcy, do czasu wykrycia pierwszych zmian, wtedy kontrole należy przeprowadzać co trzy miesiące. W tej odmianie cukrzycy istnieje bardzo duże zagrożenie wystąpienia nowotworzenia naczyniowego, które można wyleczyć jedynie za pomocą laseroterapii. U osób dorosłych dotkniętych cukrzycą, wystarczy kontrolować dno oka co sześć miesięcy. Decyzję o zastosowaniu laseroterapii zawsze podejmuje wyspecjalizowany lekarz okulista. 

Jaskra

Jaskra jest tym groźniejszą chorobą, że do tej pory naukowcom nie udało się odkryć, jakie są dokładne przyczyny jej powstania oraz jakie są dokładne etapy jej rozwoju. Należy pamiętać o tym, że u każdego pacjenta choroba może przebiegać inaczej, dlatego też bardzo ważne jest indywidualne podejście specjalisty do danego przypadku. To lekarz prowadzący powinien podjąć decyzję o tym, jakie leczenie wdrożyć u danego pacjenta. Dotyczy to oczywiście nie tylko rodzaju leczonej jaskry, ale również innych, ogólnych chorób pacjenta. Sposobów leczenia jaskry jest wiele - zaczynajac od leczenia zachowawczego (podawanie odpowiednich kropel), poprzez wspomnianą laseroterapię, a skończywszy na zabiegu.

 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE

tel: +48 577 710 893 

 

 

Zobacz wszystkie aktualności