Nasze centrum medyczne specjalizuje się w chirurgicznym leczeniu zaćmy (inaczej katarakty). Schorzenie to dotyka najczęściej osoby w średnim oraz podeszłym wieku i polega na zmętnieniu soczewki ocznej. Prowadzi to do pojawienia się trudności w wyraźnym widzeniu. Postępująca choroba negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, dlatego ważną rolę odgrywa poprawna diagnostyka i wczesne podjęcie leczenia. Do najczęstszych objawów, które nierzadko kwalifikują do zabiegu likwidacji zaćmy, można zaliczyć:

  • szybkie męczenie się oczu,
  • brak ostrości,
  • zamglone widzenie,
  • podwójne bądź zniekształcone widzenie przedmiotów,
  • narastające problemy z oceną odległości, co uniemożliwia prowadzenie pojazdów,
  • wrażliwość na jasne światło,
  • zaburzenia w widzeniu kolorów,
  • trudności z dobraniem okularów,
  • pojawienie się efektu halo (okrągła poświata).

Najczęściej stosowaną metodą leczenia zaćmy jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej. Jest to stosunkowo bezpieczna procedura, która może być wykonana w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Jeśli Pacjent nie jest kandydatem do zabiegu chirurgicznego, można rozważyć inne opcje leczenia, takie jak noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Jednak te metody nie usuwają przyczyny zaćmy, czyli zmętnienia soczewki oka, a jedynie poprawiają jakość widzenia.

Diagnoza zaćmy

Wszystkie wymienione wyżej objawy powinny zaalarmować Pacjentów. Warto także pamiętać, że regularne badanie wzroku przeciwdziała rozwojowi choroby. Katarakta jest stosunkowo prosta do zdiagnozowania. Diagnoza zaćmy polega głównie na wykonaniu podstawowego badania dna oka przy użyciu lamp szczelinowych. Nasza Klinika została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, który pozwala na przeprowadzenie precyzyjnych procedur diagnostycznych. Ważną rolę odgrywa także dokładny wywiad z Pacjentem, dlatego przed rozpoczęciem analiz nasi pracownicy ustalają, czy pojawiły się problemy z widzeniem wskazujące na rozwój choroby. Jesteśmy w stanie zająć się również leczeniem AMD czy jaskry.

Diagnoza zaćmy zazwyczaj jest oparta na badaniu okulistycznym, które obejmuje:

  • badanie ostrości wzroku, w którym lekarz określa, jak dobrze Pacjent widzi na różne odległości,
  • badanie dna oka, w którym lekarz ocenia stan siatkówki i innych struktur,
  • badanie soczewki oka, w którym lekarz szuka oznak zmętnienia, takich jak mętność lub zmiana koloru soczewki


Jeśli podejrzewa się zaćmę, zwykle wykonywane są dodatkowe badania, takie jak pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i badanie pola widzenia.

Aby dokładniej zdiagnozować zaćmę, lekarz może wykonać badanie za pomocą lampy szczelinowej, która pozwala na dokładne zbadanie struktury oka i zmian w soczewce.

Chirurgiczne usuwanie zaćmy

Chirurgiczne usuwanie zaćmy to powszechny zabieg, który umożliwia powrót Pacjenta do normalnego funkcjonowania. Wieloletnie doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza z zakresu leczenia chorób oczu pozwala nam zastosować najlepszą technikę operacyjną. Obecnie korzystamy z innowacyjnej metody fakoemulsyfikacji. Zaletą jej stosowania w czasie usuwania zaćmy jest praktycznie natychmiastowa poprawa widzenia oraz możliwość przeprowadzenia tego rodzaju operacji zaćmy w praktycznie dowolnym momencie przebiegu choroby.

Operacja zaćmy (zwana także fakoemulsyfikacją) jest procedurą chirurgiczną, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i jej zastąpieniu sztuczną soczewką wewnątrz narządu wzroku. Przed zabiegiem Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe w postaci kropli. Następnie lekarz wykonuje nacięcie w rogówce oka, przez które wprowadzane są narzędzia chirurgiczne.

Operacja zaćmy na NFZ

W kaliskiej Klinice Okulus przeprowadzamy bezpłatne operacje zaćmy z NFZ. Orientacyjny czas oczekiwania na zabieg wynosi 1 miesiąc. Żeby wykonać operację zaćmy w ramach NFZ, konieczne jest posiadanie skierowania na zabieg oraz przeprowadzenie podstawowych badań diagnostycznych, które ostatecznie zakwalifikują Pacjenta do zabiegu. Ze skierowaniem trzeba zgłosić się do Kliniki, a następnie znaleźć wspólnie z rejestratorką medyczną odpowiedni termin. Wykonujemy też zabiegi prywatne, bez okresu oczekiwania. Podczas operacji można również w łatwy sposób skorygować wadę wzroku, wszczepiając nieco inny rodzaj soczewki – taka alternatywa nie jest jednak refundowana.

Przebieg zabiegu zaćmy

W trakcie zabiegu wykorzystywane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa bólu. Podczas procedury zmętniała soczewka zostaje rozdrobniona przy użyciu wibracji ultradźwiękowych. Zabieg zaćmy nie należy do długich, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod czas rekonwalescencji zostaje skrócony do minimum.

W naszym centrum zapewniamy przygotowanie do operacji oraz pełną opiekę pozabiegową. Zoperowane oko jest zakrywane opatrunkiem, który należy nosić aż do pierwszej wizyty kontrolnej. Przed zabiegiem zaćmy informujemy Pacjentów o dokładnym przebiegu całego leczenia, dlatego nie trzeba się niczego obawiać. Operacja umożliwia uzyskanie lepszej jakości widzenia oraz zahamowania postępowania choroby. Należy jednak przystąpić do niej jak najwcześniej, gdyż często niemożliwe jest usunięcie już powstałych zmętnień.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania operacji?

Nowoczesne metody oraz użycie miejscowego znieczulenia, które nie obciąża organizmu, sprawia, że przeciwwskazania do wykonania zabiegu zostały zminimalizowane. Dzięki temu nawet starsze osoby z problemami sercowymi mogą poddać się operacji zaćmy. Przed procedurą przeprowadzamy dokładne badanie okulistyczne. W większości przypadków Pacjenci już po 2-3 godzinach po zakończeniu operacji mogą udać się do domu. Kluczowe jest, aby samodzielnie nie ściągać opatrunku.

Nieleczona zaćma

Zaćma stanowi najczęstszą przyczynę ślepoty na świecie, dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia zaćmy na czas. Ponieważ schorzenie nie wywołuje bólu ani pieczenia oczu i innych rodzajów dyskomfortu, często jego początkowe objawy są lekceważone. Należy uważnie obserwować wszystkie niepokojące objawy występujące w obrębie narządu wzroku, a w razie potrzeby jak najszybciej zgłosić się na operację zaćmy.

Zachęcamy do kontaktowania się w sprawie leczenia katarakty oraz zadawania wszelkich nurtujących pytań. Pracownicy Kliniki Okulus dołożą wszelkich starań, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.

Przygotowanie do zabiegu usuwania zaćmy

Przed przystąpieniem do zabiegu usuwania zaćmy Pacjent musi przejść przez szereg badań diagnostycznych, które pozwalają na ewaluację stanu jego zdrowia oczu i wybranie najbardziej odpowiedniej metody leczenia. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz okulista przeprowadza szczegółowy wywiad oraz ocenia stan zdrowia oczu pacjenta, uwzględniając takie czynniki jak wiek, ogólny stan zdrowia czy obecność innych schorzeń oczu. Następnie wykonuje niezbędne badania, między innymi pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka czy biometrię, które pozwalają na precyzyjne dobranie odpowiedniej soczewki do implantacji. Wszystkie te czynności mają na celu zapewnienie pacjentowi jak najlepszych efektów leczenia oraz minimalizację ryzyka powikłań.

Zaćma u osób starszych – znaczenie regularnych badań oczu

Zaćma jest chorobą oczu, która dotyka głównie osoby starsze, choć może wystąpić także u młodszych Pacjentów. W miarę starzenia się organizmu dochodzi do zmian w strukturze soczewki oka, co prowadzi do jej zamglenia i utraty przejrzystości. Regularne badania oczu są niezwykle ważne dla wczesnego wykrycia i leczenia zaćmy, gdyż im wcześniej zostanie ona zdiagnozowana, tym większe szanse na powodzenie zabiegu usuwania zaćmy i przywrócenie Pacjentowi dobrego widzenia. W naszej klinice okulistycznej w Kaliszu zachęcamy wszystkich pacjentów, zwłaszcza tych w dojrzałym wieku, do systematycznych kontroli okulistycznych oraz dbania o zdrowie swoich oczu.

 

INFOLINIA DLA PACJENTÓW: +48 887 805 715