Blog

operacja oka

Zaćma to schorzenie charakteryzujące się zaburzeniem widzenia spowodowanym zmętnieniem soczewki oka. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na skuteczne leczenie tego problemu. Nowoczesne techniki operacyjne są szybkie, bezpieczne i przynoszą znaczące rezultaty w poprawie jakości życia pacjentów dotkniętych zaćmą. Jak jednak przebiega taka operacja? Czym warto się kierować, decydując o zabiegu? Oto szczegóły na ten temat.

okulistka wykonuje pacjentce badanie dna oka

Badanie dna oka to jedna z podstawowych czynności diagnostycznych wykonywanych u pacjentów, u których podejrzewa się nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Szczególnie rekomendowane jest w przypadku osób, u których pojawiają się problemy z ostrym widzeniem — niezależnie od wieku. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, jakie są najważniejsze wskazania do wykonania badania dna oka.

zaćma u starszego mężczyzny

Choć nie każdy o tym wie, zaćma to jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu, które dotyka wielu osób na całym świecie, niezależnie od wieku czy płci. Ta choroba polega na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. W poniższym artykule przyjrzymy się szczegółowo przyczynom, objawom oraz leczeniu zaćmy.

oko

Z biegiem czasu wzrok ulega pogorszeniu. Wpływ ma na to wystawianie narządu na ciągłe działanie ekranów czy uwarunkowania genetyczne. Zamiast więc nosić okulary, które niekiedy mogą już niezbyt pomagać, można poddać się zabiegowi korekcji laserowej.

zabieg wzroku laserem

Popularna obecnie laserowa korekta wzroku to zabieg, który pomaga w korygowaniu problemów z widzeniem. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda, która pozwala na poprawę wzroku oraz zmniejszenie potrzeby noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Zabieg ten może być stosowany w leczeniu różnych problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Zabieg wykonywany jest przez okulistę, który za pomocą lasera zmienia kształt rogówki oka.

laserowa korekta wzroku

Laserowa korekcja wzroku, zwana laserową chirurgią refrakcyjną, to zabieg polegający na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Efektem jest poprawa ostrości widzenia u osób z wadami refrakcji: krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych.

zaćma oka

Zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu. I choć nowe technologie pozwalają w wielu przypadkach na pozbycie się tej przypadłości, to czasami u pacjentów pojawia się zaćma wtórna. Nawet wtedy, kiedy dojdzie do wszczepienia implantu soczewkowego, istnieje ryzyko, że powstały problem nie zostanie rozwiązany. W takich sytuacjach bardzo często przeprowadzana jest kapulotomia laserowa – terapia z wykorzystaniem laserowej wiązki światła.

operacja oka

Zaćma nazywana też kataraktą to schorzenie osób w średnim oraz podeszłym wieku polegające na zmętnieniu soczewki ocznej. Wczesna diagnostyka i wczesne podjęcie leczenia (chirurgiczne usunięcie zmian chorobowych) pozwala na całkowite wyzdrowienie, jednak czasem może dojść do nawrotu objawów. Co wtedy trzeba zrobić?

angiografia-oka

Angiografia fluoresceinowa, czyli badanie oglądowe dna oka (ewentualnie tęczówki), pozwala na zaobserwowanie krążenia krwi w naczyniach żylnych i tętniczych siatkówki gałki ocznej oraz kompleksową oceny stanu nabłonka barwnikowego siatkówki. Nie powoduje ono zbytniego dyskomfortu u pacjenta i przebiega podobnie jak większość innych badań okulistycznych. Lekarz musi jedynie podać do oka krople rozszerzające źrenicę i wykonać jedno drobne ukłucie. Podczas badania wykonywane jest zdjęcie, które następnie umożliwia szczegółową diagnostykę w kierunku wielu chorób obejmujących narząd wzroku.

zaćma oka

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki ocznej leczone jest różnymi metodami o różnej skuteczności i ryzyku nawrotu choroby. W niektórych przypadkach może dojść do tzw. wtórnej zaćmy, która daje podobne objawy i zwykle pojawia się wskutek niedokładnego oczyszczenia soczewki. Jak leczyć nawrót katarakty?