Blog
W dobie rosnącej liczby osób cierpiących na cukrzycę retinopatia cukrzycowa staje się coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym. Nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji. W niniejszym artykule przyjrzymy się zagrożeniom związanym z nieleczeniem tej choroby oraz znaczeniu konieczności regularnych kontroli okulistycznych dla osób chorych na cukrzycę.
Choć nie każdy o tym wie, zaćma to jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu, które dotyka wielu osób na całym świecie, niezależnie od wieku czy płci. Ta choroba polega na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. W poniższym artykule przyjrzymy się szczegółowo przyczynom, objawom oraz leczeniu zaćmy.
Zaburzenia akomodacji oka mogą znacząco wpłynąć na jakość życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie, takie jak czytanie, praca przy komputerze czy prowadzenie pojazdu. Właściwe rozpoznanie i leczenie tych problemów jest kluczowe dla zachowania komfortu widzenia oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu. W poniższym artykule omówimy, jakie są przyczyny zaburzeń akomodacji, jak je rozpoznać oraz jakie metody leczenia są dostępne.
Popularna obecnie laserowa korekta wzroku to zabieg, który pomaga w korygowaniu problemów z widzeniem. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda, która pozwala na poprawę wzroku oraz zmniejszenie potrzeby noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Zabieg ten może być stosowany w leczeniu różnych problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Zabieg wykonywany jest przez okulistę, który za pomocą lasera zmienia kształt rogówki oka.
Laserowa korekcja wzroku to popularna metoda poprawy ostrości widzenia, która pozwala wielu osobom pozbyć się okularów czy soczewek kontaktowych. Wokół tego zabiegu narosło jednak wiele mitów i nieporozumień. W niniejszym artykule postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i przedstawić fakty dotyczące laserowej korekcji wzroku.
Zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu. I choć nowe technologie pozwalają w wielu przypadkach na pozbycie się tej przypadłości, to czasami u pacjentów pojawia się zaćma wtórna. Nawet wtedy, kiedy dojdzie do wszczepienia implantu soczewkowego, istnieje ryzyko, że powstały problem nie zostanie rozwiązany. W takich sytuacjach bardzo często przeprowadzana jest kapulotomia laserowa – terapia z wykorzystaniem laserowej wiązki światła.
Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka, które prowadzi do pogorszenia jakości widzenia. Soczewka, która jest przezroczysta u zdrowego człowieka, staje się mętna na skutek procesów starzenia się oraz uszkodzeń komórek. Zaćma dotyka głównie osoby starsze, ale może wystąpić również u młodszych pacjentów. Co ważne, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona, może doprowadzić do utraty wzroku, dlatego nie należy jej bagatelizować. W niniejszym artykule omawiamy, jakie są objawy zaćmy oraz w jaki sposób obecnie się ją leczy.
Angiografia fluoresceinowa, czyli badanie oglądowe dna oka (ewentualnie tęczówki), pozwala na zaobserwowanie krążenia krwi w naczyniach żylnych i tętniczych siatkówki gałki ocznej oraz kompleksową oceny stanu nabłonka barwnikowego siatkówki. Nie powoduje ono zbytniego dyskomfortu u pacjenta i przebiega podobnie jak większość innych badań okulistycznych. Lekarz musi jedynie podać do oka krople rozszerzające źrenicę i wykonać jedno drobne ukłucie. Podczas badania wykonywane jest zdjęcie, które następnie umożliwia szczegółową diagnostykę w kierunku wielu chorób obejmujących narząd wzroku.
Zaćma to schorzenie charakteryzujące się zaburzeniem widzenia spowodowanym zmętnieniem soczewki oka. Na szczęście współczesna medycyna pozwala na skuteczne leczenie tego problemu. Nowoczesne techniki operacyjne są szybkie, bezpieczne i przynoszą znaczące rezultaty w poprawie jakości życia pacjentów dotkniętych zaćmą. Jak jednak przebiega taka operacja? Czym warto się kierować, decydując o zabiegu? Oto szczegóły na ten temat.
Badanie dna oka to jedna z podstawowych czynności diagnostycznych wykonywanych u pacjentów, u których podejrzewa się nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Szczególnie rekomendowane jest w przypadku osób, u których pojawiają się problemy z ostrym widzeniem — niezależnie od wieku. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, jakie są najważniejsze wskazania do wykonania badania dna oka.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec