Badanie dna oka to jedna z podstawowych analiz wykonywanych w naszej Klinice, pozwalających wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku. Szczególnie zaleca się wykonanie badania osobom, które zauważyły u siebie problemy z ostrym widzeniem. Znaczne pogorszenie widzenia powinno zaalarmować każdego, niezależnie od wieku. Warto także zgłosić się do specjalisty w przypadku występowania takich schorzeń, jak: miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. Mogą one prowadzić do rozwoju poważnej choroby, jaką jest jaskra. Badanie dna oka stanowi także jeden z elementów diagnostyki i leczenia zaćmy.

Jak przygotować się do badania dna oka?

Samo badanie nie jest bolesne, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach przed udaniem się do naszego centrum medycznego. Przed rozpoczęciem procedury badania dna oka podajemy Pacjentom krople z atropiną, które rozszerzają źrenicę. Preparat ten znacznie pogarsza widzenie, dlatego zalecamy zgłaszanie się na wizytę z osobą towarzyszącą. Po zakończeniu analiz lepiej nie prowadzić samochodu. Jeśli badanie przeprowadzane jest podczas słonecznych dni, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Atropina sprawia, że oczy stają się bardzo wrażliwe na intensywne promienie słoneczne.

Przygotowanie do badania dna oka jest stosunkowo proste i zwykle nie wymaga specjalnych działań. Wystarczy:

  • przed badaniem unikać jedzenia i picia przez co najmniej 1-2 godziny,
  • zgłosić lekarzowi wszelkie dolegliwości i choroby oczu, które Pacjent przeszedł w przeszłości oraz poinformować o przyjmowanych lekach,
  • przed badaniem zdjąć wszelkie soczewki kontaktowe lub okulary, ponieważ mogą one wpłynąć na wynik badania.

Należy także przygotować się na kontakt z bardzo jasnym światłem.

U niektórych Pacjentów badanie to wywołuje wymioty oraz nudności.

Różne metody wykonywania badania

Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Pacjentom najwyższy stopień usług medycznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć praktycznie każde schorzenie. Do powszechnych metod pozwalających sprawdzić dno oka należy oftalmoskopia (wziernikowanie podstawowe). Jest to jeden ze sposobów diagnostyki zwyrodnienia plamki żółtej, które może prowadzić do ślepoty. Wyposażyliśmy Klinikę w najnowocześniejszy sprzęt (oftalmoskop) umożliwiający przeprowadzenie procedury. Kolejny typ badania to oftalmoskopia pośrednia. W trakcie analizy wykorzystujemy wziernik Fisona oraz specjalny kask stanowiący źródło światła.

W naszej Klinice dostępna jest także najnowocześniejsza metoda przy użyciu funduskamery. Istnieje również możliwość wykonania analizy dodatkowej, czyli angiografii fluoresceinowej polegającej na podaniu Pacjentowi specjalnego środka kontrastującego i wykonaniu zdjęć dna oka.

Metoda wykorzystująca funduskamery to badanie, które pozwala na wykonywanie zdjęć dna oka bez konieczności rozszerzania źrenicy. W ramach badania Pacjent umieszczany jest w ciemnym pomieszczeniu, a kamera diagnostyczna skierowana jest w stronę jego oka. Urządzenie emituje błysk światła, dzięki któremu uzyskujemy wysokiej jakości zdjęcia siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego i naczyń krwionośnych.

Funduskamera jest szybka, bezpieczna i wygodna dla Pacjenta, ponieważ nie wymaga stosowania kropli do oczu w celu rozszerzenia źrenicy, które mogą powodować dyskomfort lub upośledzenie widzenia przez kilka godzin po badaniu. Badanie tym sposobem jest przydatne w diagnostyce chorób oka, takich jak jaskra, cukrzycowe uszkodzenie siatkówki, choroby naczyniowe siatkówki czy zaćma. Umożliwia również monitorowanie progresji chorób oka i ocenę skuteczności leczenia.

Czy badanie dna oka można wykonać u dzieci i kobiet w ciąży?

Przed wykonaniem każdej analizy przeprowadzamy dokładny wywiad z Pacjentami, by wykluczyć wszystkie przeciwwskazania. W przypadku procedur w obrębie dna oka nie ma wielu przeszkód. Badanie nie jest inwazyjne, dlatego można je z powodzeniem wykonywać u kobiet w ciąży, noworodków oraz starszych dzieci. W naszej Klinice wszystkie procedury medyczne przeprowadzone są przy użyciu najnowocześniejszych metod wyróżniających się wysoką skutecznością. Analiza dna oka pozwala na wykrycie takich schorzeń jak: jaskra, guz mózgu, uszkodzenia plamki żółtej (choroba oczu AMD), nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, a nawet białaczka.

Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą sprawdzić swoje narządu wzroku. Zapewniamy profesjonalną obsługę oraz dostęp do najlepszego sprzętu diagnostycznego. W celu rezerwacji wizyty zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Badanie dna oka a zdrowie ogólne

Badanie dna oka pozwala na ocenę stanu naczyń krwionośnych, nerwu wzrokowego oraz siatkówki, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Warto zaznaczyć, że badanie to nie tylko ma znaczenie dla zdrowia oczu, ale również może świadczyć o ogólnym stanie zdrowia Pacjenta. Dzięki badaniu dna oka możliwe jest wykrycie chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Ponadto ocena dna oka może ujawnić zmiany w obrębie naczyń krwionośnych, które mogą być wynikiem chorób układu krążenia. W naszej klinice stosujemy wyłącznie nowoczesne metody diagnostyczne oraz profesjonalne podejście do każdego Pacjenta, co pozwala na precyzyjne określenie stanu zdrowia jego oczu oraz ewentualnych zagrożeń związanych z chorobami ogólnoustrojowymi.