Nasza Klinika wykonuje zabieg kapsulotomii, czyli niezbędnej procedury, gdy rozwija się zaćma wtórna. W niektórych przypadkach po chirurgicznym usunięciu zaćmy dochodzi do zamknięcia torebki tylnej oka. W takiej sytuacji należy podjąć odpowiednie kroki, które sprawią, że Pacjent mimo powikłań będzie mógł normalnie funkcjonować. Kapsulotomia to zabieg z wykorzystaniem laserowej wiązki światła. W naszym gabinecie przeprowadzamy zabiegi przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Wszystkie urządzenia medyczne posiadają certyfikaty potwierdzające zgodność z normami. W ten sposób możemy Państwu zapewnić maksymalny stopień bezpieczeństwa nawet podczas trudnych zabiegów.
Dlaczego warto wykonać kapsulotomię?
Kapsulotomia jest bezbolesnym i szybkim zabiegiem, który niemal od razu umożliwia powrót do codziennych obowiązków. Widzenie poprawia się już tego samego dnia lub w ciągu kolejnej doby. Kapsulotomia cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz komfortem Pacjenta w czasie wykonywania zabiegu. Nie wymaga hospitalizacji ani przechodzenia wyjątkowo uciążliwego okresu rekonwalescencji – wystarczy stosować się do zaleceń lekarskich. Przed zabiegiem kapsulotomii konieczne jest podanie kropli, które rozszerzają źrenicę, zatem po przeprowadzonych procedurach nie wolno prowadzić pojazdów.
Przyczyny i objawy zaćmy wtórnej
Przyczyną zaćmy wtórnej jest proliferacja komórek torebki soczewki, które zaczynają produkcję komórek włóknistych, prowadzących do powstania mętności. Pacjent zmaga się zatem z nieostrym widzeniem, które wymaga natychmiastowego działania. Chirurgiczne leczenie zaćmy polega między innymi na wszczepieniu sztucznej soczewki, która po pewnym czasie (np. po kilku miesiącach, czasem nawet latach) również podlega zmętnieniu. Powikłania te występują u około 20% Pacjentów poddających się operacji. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje się następujące czynniki:
- postępująca cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy,
- krótkowzroczność,
- pojawienie się guzów wewnątrz gałkowych,
- częste stany zapalne gałki ocznej,
- atopowe zapalenie skóry.
Zaćma wtórna ma podobne objawy do pierwotnego schorzenia i również, podobnie jak ono, może spowodować nawet całkowitą utratę wzroku. Pacjenci mogą zatem zaobserwować zmniejszenie ostrości widzenia, problemy z rozpoznawaniem barw oraz wrażenie, że cały czas widzi się zamazane obrazy. W takich sytuacjach należy ponownie udać się specjalisty.
Przebieg zabiegu
Zaćmę leczy się jedynie operacyjnie. Farmakologiczne środki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Przy kapsulotomii należy wykorzystać laser. Za pomocą wiązki światła powstaje specjalny otwór w tylnej torebce, co sprawia, że do gałki ocznej dociera światło. Przed przystąpieniem do kapsulotomii konieczne jest zakwalifikowanie do zabiegu przez lekarza oraz wykonanie podstawowych badań okulistycznych dotyczących ostrości wzroku i pomiarów ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ciśnienie mierzy się również po zakończeniu operacji. Posiadamy sprzęt umożliwiający przeprowadzenie procedury na najwyższym poziomie. Dzięki temu Pacjenci odzyskują zdolność normalnego widzenia.
Zalecenia po zabiegu kapsulotomii
Po przeprowadzonej kapsulotomii pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, aby rekonwalescencja przebiegała prawidłowo. Istotne jest regularne stosowanie przepisanych kropli do oczu oraz unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez okres kilku tygodni. Należy również unikać podrażnień oczu, takich jak kurz czy dym papierosowy. W przypadku wystąpienia bólu, zaczerwienienia lub obrzęku oka konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Warto również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, które pozwolą na monitorowanie procesu gojenia oraz wykrycie ewentualnych powikłań.
W celu wykonania odpowiednich badań oraz ustalenia terminu wizyty zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.