Zaćma, określana również mianem katarakty, objawia się połowicznym bądź całkowitym zmętnieniem soczewki oka. Wynika z zaburzeń przemiany materii soczewki i związana jest bezpośrednio z procesem starzenia. Z wiekiem następuje gromadzenie się w soczewce cząsteczek białka i grubienie tworzących ją włókien, a to z kolei prowadzi do zaburzeń załamywania promieni światła w oku.

Soczewka traci swoje dawne zdolności akumulacyjne, przez co trudniej widzimy zarówno z bliska, jak i z daleka. Zmniejsza się też głębia widzialnych kolorów, pojawiają się problemy z prawidłowym widzeniem w ciemności. W konsekwencji może prowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia. Najczęściej diagnozowana jest tzw. zaćma starcza, która pojawia się średnio po 50. roku życia.

Główne objawy zaćmy

Do głównych objawów zaćmy zaliczamy przede wszystkim:

  • zamglony wzrok, widziane obrazy są niewyraźne, w konsekwencji może dojść nawet do całkowitej utraty widzenia,
  • gdy soczewka ulega zmętnieniu, gołym okiem można zaobserwować zmianę koloru źrenicy z czarnego na szaro-biały,
  • matowe postrzeganie barw,
  • podwójne kontury obrazu.

Początkowe objawy nie są dla pacjentów jednoznaczne, często pogarszający się wzrok traktujemy jako naturalne zjawisko związane ze starzeniem się organizmu, nie ze stanem chorobowym, który może być poddany leczeniu. Dlatego też bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne u okulisty.

Kiedy niezbędna jest operacja zaćmy i jak przebiega?

Operacja zaćmy to jedyna skuteczna metoda leczenia. Zabieg ten nie trwa długo, nie jest bolesny, a pacjent może właściwie po kilku godzinach udać się do domu. Wszystko to za sprawą nowoczesnej metody, czyli fakoemulsyfikacji, która wykonywana jest przez specjalistów w naszej klinice. Podczas zabiegów wykorzystujemy sprawdzony fakoemulsyfikator INFINITY VISION SYSTEM. Jest to preparat okulistycznej firmy Alcon. Pod wpływem wibracji ultradźwiękowej zmętniałe masy soczewki podlegają rozdrobnieniu, dzięki czemu podczas operacji wystarczy wykonać bardzo małe nacięcie rogówki. Dzięki temu okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy i możliwe jest zmniejszenie astygmatyzmu pooperacyjnego.