Wśród dzieci obserwuje się coraz większą tendencję do występowania problemów ze wzrokiem. Jest to związane m.in. z powszechnie występującą w życiu codziennym cyfryzacją i komputeryzacją, przez którą dzieci mają łatwy dostęp do urządzeń elektronicznych takich jak telewizory, komputery, tablety czy telefony komórkowe. Wzrok u dzieci rozwija się w bardzo dynamiczny sposób, stabilizując się dopiero w okresie dojrzewania.

Jeśli wady nie zostaną poddane korekcji już w młodym wieku, spowoduje to, że komfort widzenia u dorosłego człowieka będzie ograniczony, a pełna korekcja może okazać się trudna lub nawet niemożliwa do zrealizowania.

Kiedy dziecko potrzebuje okularów?

Nowo narodzone dzieci nie postrzegają świata w taki sposób, jak osoby w pełni dojrzałe – widzą jedynie źródła światła, a ich ostrość wzroku jest bardzo niska. Procesem, dzięki któremu wykształca się u nich prawidłowe widzenie, jest emmetropizacja. Dzięki niej dziecko zaczyna stopniowo rozróżniać przedmioty, uczy się skupiać na nich wzrok, widzi barwy oraz dostrzega głębię dzięki wykształcającej się akomodacji i konwergencji. Wady refrakcji (nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm) są najczęściej rozpoznawane dopiero w wieku wczesnoszkolnym. Zwykle objawiają się one:

  • przechylaniem głowy na bok;
  • wymuszoną pozycją ciała podczas czytania, pisania, rysowania;
  • mrużeniem oczu np. przy patrzeniu na szkolną tablicę;
  • brakiem możliwości skupienia wzroku na danym przedmiocie przez dłuższy czas;
  • szybkim męczeniem się;
  • uskarżaniem się na bóle głowy;
  • trudnością w wykonywaniu codziennych czynności, które mogą wynikać z zamazanego obrazu czy podwójnego widzenia;
  • zakrywaniem przez dziecko jednego z oczu lub ich tarcie.

Oznaki te powinny skłonić rodziców do skorzystania z usług okulisty dziecięcego, którzy zdiagnozuje oraz dobierze odpowiedni rodzaj i wartości korekcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów dla dziecka?

  • Materiał – należy zadbać o to, aby oprawa była wykonana z bezpiecznego surowca. Powinien być on trwały, odporny na urazy mechaniczne i wystarczająco elastyczny. Należy pamiętać, by proponowane oprawy nie zawierały substancji uczulających (np. niklu), ponieważ duży odsetek dzieci ma skłonności do alergii.
  • Kształt oprawek – istotne jest dopasowanie ramki do kształtu twarzy i wielkości głowy dziecka. Nie mogą one powodować dyskomfortu, a tym bardziej doprowadzać do otarć czy odcisków. W tym celu zaleca się wybór okularów z dużą powierzchnią nosków oraz indywidualnie dopasowaną długością zauszników.
  • Kształt szkieł – w przypadku przepisania pierwszych okularów ważne jest, aby tarcza okularowa była okrągła i o odpowiedniej wielkości. Dzięki temu dziecko nie będzie w stanie spoglądać znad i spod okularów, a ponadto ramka nie będzie stanowiła przeszkody w procesie widzenia.
  • Opinia dziecka – potrzeby oraz prawo wyboru dziecka powinny stać w parze z funkcjonalnością. To dziecko ma prawo decydować, jakie okulary mu się podobają i jakie chciałoby nosić. Ułatwia to oswojenie się z okularami i ich szybszą akceptację.