Choroba AMD (skrót z ang. Age-related Macular Degeneration) to zwyrodnienie plamki żółtej, mające bezpośredni związek z wiekiem. Schorzenie to ma charakter przewlekły i występuje u osób po 50. roku życia. Obejmuje centralny obszar dna oka, czyli tzw. plamkę żółtą, która odpowiada za widzenie centralne. Dzięki plamce żółtej jesteśmy w stanie sprawnie funkcjonować na co dzień i wykonywać podstawowe czynności, jak np. rozpoznawanie twarzy, czytanie, jazda samochodem itd.

AMD to choroba postępująca, która jednak nie ma jednego, ustalonego przebiegu. Objawy występują przeważnie w obu oczach jednocześnie, ale nie jest to regułą. Zwyrodnienie może ujawnić się najpierw w jednym, a dopiero później w drugim. Również stopień zaawansowania zwyrodnienia w prawym i lewym oku mogą być różne.

Leczenie choroby oczu AMD

Zastosowana metoda leczenia zwyrodnienia plamki żółtej zależy od specyfiki choroby. Wyróżniamy 2 postacie AMD – postać suchą i wysiękową. Postać sucha dotyczy zdecydowanej większości pacjentów z tym schorzeniem (ok. 85%) i stanowi łagodniejszy typ. Choroba postępuje powoli - utrata widzenia następuje stopniowo, a ujawnia się spadkiem ostrości widzenia. W skrajnych przypadkach może jednak doprowadzić do ślepoty. Leczenie AMD w postaci suchej możliwe jest wyłącznie przez profilaktykę.

Postać wysiękowa AMD pozwala na zastosowanie kilku metod terapii. Pierwszą z nich jest metoda fotodynamiczna, która polega na aplikacji do krwi barwników wiążących się z nowo powstającymi błonami i naczyniami. Następnie niszczy się je przy pomocy lasera, uzyskując oczekiwane rezultaty. Drugą metodą jest zabieg chirurgiczny, który bazuje na przesunięciu siatkówki. Trzecim sposobem jest terapia farmakologiczna przy pomocy leku EYLEA. I to właśnie na tej ostatniej kwestii skupimy się w dalszej części naszego artykułu.

„Zastrzyk do oka”, czyli na czym polega leczenie AMD metodą iniekcji

“Zastrzyk do oka” - tak bardzo często określana jest przez pacjentów metoda iniekcji stosowana przy leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej. Chociaż nie brzmi to zachęcająco, efekty zastrzyków wykonywanych do wnętrza gałki ocznej (dokładniej komory ciała szklistego) zapewniają bardzo dobre rezultaty. Lek Eylea aplikuje się poprzez zastrzyk, aby substancje szybciej dotarły do siatkówki i naczyniówki oka i zostały lepiej rozprowadzone. Zabieg ten nie jest skomplikowany. Przebiega szybko i bezboleśnie (podawane jest znieczulenie miejscowe). Jedynym dyskomfortem, jaki może odczuwać pacjent, jest lekki ucisk. Lek podawany jest bardzo cienką igłą bezpośrednio do gałki ocznej. Zazwyczaj iniekcję poprzedza kilkudniowa aplikacja kropel antybakteryjnych, które redukują ryzyko infekcji.

Skuteczność leku Eylea w terapii AMD

Zastrzyki Eylea to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Wiąże się też z najmniejszym ryzykiem ewentualnych powikłań po leczeniu. Działanie leku Eylea polega na wspomaganiu zahamowania rozrostu i wycieku z naczyń krwionośnych, a także prowadzi do naprawy już powstałych uszkodzeń.

Po zabiegu pacjent nie powinien odczuwać większego dyskomfortu. Wspomniane wcześniej uczucie ucisku jest stosunkowo lekkie. Oprócz tego biała część oka może być zaczerwieniona. U niektórych pacjentów możliwe jest przejściowe widzenie ruchomych plam i punktów. Tego typu wrażenia ustępują po kilku dniach.