Laserowa korekcja wzroku to zabieg mający na celu likwidację ustabilizowanych wad wzroku u osób noszącym okulary lub soczewki. Przeznaczony jest przede wszystkim dla pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem. Laserowa korekcja wzroku nie trwa długo, jednak wymaga od pacjenta dobrego przygotowania, które należy rozpocząć nawet na kilka miesięcy przed planowanym zabiegiem.
Wykonaj niezbędne badania
Podejmując decyzję o laserowym zabiegu korekcji wzroku, trzeba być przygotowanym na to, że lekarz zapewne zleci nam wykonanie dodatkowych badań. Wyniki badań potwierdzą, czy zabieg będzie mógł być przeprowadzony (nie wszyscy pacjenci mogą być do niego zakwalifikowani).
Na początku lekarz przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad na temat m.in. ogólnego stanu zdrowia, historii okulistycznej, ewentualnych chorób i urazów. Następnie trzeba będzie poddać się badaniom okulistycznym, takim jak np. ostrość widzenia, pole widzenia, badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, USG gałki ocznej, topografia rogówki. Okulista kieruje nas na te badania, analizuje wyniki i podejmuje decyzję, czy laserowa korekcja wzroku jest możliwa. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, dokładnie przedstawi pacjentom plan zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu — najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać
- Podczas wywiadu kwalifikacyjnego z lekarzem poinformuj go o przyjmowanych lekach, szczególnie hormonalnych (antykoncepcja). Pacjent musi zrezygnować z terapii hormonalnej nawet na kilka miesięcy przed zabiegiem, a także po zabiegu.
- 2-4 tygodnie przed zabiegiem nie należy nosić soczewek kontaktowych, gdyż mogą powodować odkształcenie się rogówki. Rogówka musi powrócić do naturalnego kształtu, a to wymaga czasu.
- Jeśli czujesz jakiekolwiek dolegliwości, jak np. katar, przeziębienie, opryszczkę, a nawet osłabienie organizmu, poinformuj o tym lekarza. Również kobiety miesiączkujące powinny zgłosić ten fakt okuliście. Zabiegu nie powinno się przeprowadzać, jeśli istnieje podejrzenie stanu zapalnego w organizmie. Jeśli na kilka dni przed zabiegiem pojawią się niepokojące objawy, porozmawiaj z lekarzem.
- Co najmniej 24 godziny przed zabiegiem należy zrezygnować z makijażu, szczególnie oczu. Twarz powinna być całkowicie wolna od jakichkolwiek substancji. Również po zabiegu, w okresie rekonwalescencji, przez kilka dni nie należy nakładać makijażu.
- Na 24 godziny przed zabiegiem oraz 48 godzin po nim należy zrezygnować z picia alkoholu, gdyż może on wpływać na suchość i dyskomfort oczu. Zaleca się unikania stosowania perfum, wody kolońskiej czy innych produktów zawierających w swoim składzie alkohol. W tym czasie niewskazane jest picie kawy, napojów energetycznych i gazowych.
- W dniu zabiegu należy zjeść lekki posiłek, założyć luźne, wygodne ubranie i dokładnie umyć głowę i twarz, szczególnie okolice oczu.
- Jeszcze przed zabiegiem warto przygotować się na to, co będzie po nim. Przede wszystkim po korekcji laserowej nie należy kierować samochodem, więc zadbaj o to, aby ktoś bezpiecznie odwiózł cię do domu. Zabierz ze sobą okulary z filtrem UV, gdyż twój wzrok będzie wrażliwy na światło, co nie jest zbyt przyjemne. Warto też postarać się o krótki urlop od pracy, aby przynajmniej przez najbliższe 24 godziny po zabiegu mieć możliwość spokojnego wypoczynku.
Zalecenia po zabiegu
Teoretycznie już po ok. 24 godzinach po zabiegu laserowej korekcji wzroku można normalnie funkcjonować. Niektórzy pacjenci po tym czasie wracają do codziennych obowiązków zawodowych. Trzeba jednak przygotować się na pewne niedogodności. Mogą pojawić się lekkie dolegliwości, takie jak łzawienie, zaczerwienienie oczu, uczucie ciała obcego pod powieką, wrażliwość na światło. Przede wszystkim na gałkę oczną zostanie nałożona specjalna opatrunkowa soczewka kontaktowa, która powinna być noszona przez ok. tydzień. Okulista zaleci też stosowanie odpowiednich kropli i środków nawilżających oczy, które przyspieszą gojenie ran. W okresie rekonwalescencji trzeba unikać dotykania oczu. Jak już zostało wspomniane, nie zaleca się wykonywania makijażu. Przez miesiąc należy unikać korzystania z basenu, solarium czy nawet naturalnych zbiorników wodnych. Warto zawsze nosić przy sobie okulary przeciwsłoneczne.
Pełną jakość widzenia po zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjent osiągnie po 3 miesiącach.