Zaćma jest schorzeniem oczu powodującym zmętnienie soczewki oka. Nazywana również kataraktą, obecnie dotyka już nie tylko osoby po 50 roku życia, ale także nastolatków i młodych dorosłych. W przebiegu choroby materia soczewki ulega zaburzeniu, przez co traci swoją przejrzystość. Może to prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może być nabyta lub wrodzona. Katarakta w obecnych czasach została zaliczona do chorób cywilizacyjnych, jest główną przyczyną utraty wzroku na świecie. W Unii Europejskiej jest to najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny – w 2014 roku przeprowadzono 4,3 miliona operacji zaćmy, a z roku na rok ich liczba nadal rośnie.
Jak przebiega leczenie i zabieg usunięcia zaćmy?
W przypadku zaćmy u osób w starszym wieku, zaćma leczona jest kroplami przeciwkataraktowymi. W przypadku dużego zmętnienia należy wykonać zabieg usunięcia zaćmy. Jest to jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Powikłania po zabiegu występują u 1-2 procent operowanych osób. Sam zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki, a następnie zastąpieniu jej sztucznym odpowiednikiem. Cały zabieg trwa około 15-30 minut. Aby zakwalifikować się do zabiegu, należy wykonać szczegółowe badania wzroku, takie jak ciśnienie w oku, stan dna oka czy określenie wad dioptrycznych. Tego typu zabieg można wykonać jednokrotnie. W dniu zabiegu należy odpuścić sobie stosowanie kremów, a także wykonywanie makijażu. Obszar w okolicy powinien być czysty, mimo dodatkowego oczyszczania przez chirurga. Najpowszechniejszym sposobem usuwania zaćmy jest fakoeumlsyfikacja. Po znieczuleniu pacjenta i podaniu mu kropli rozszerzających źrenice, gałka oczna zostaje nacięta, a następnie zostaje wprowadzona końcówka urządzenia. Za pomocą ultradźwięków fakoemulsyfikator rozbija soczewkę, która następnie zostaje wypłukana z dna oka, a torebka oka zostaje oczyszczona. Następnie zostaje wszczepiona sztuczna soczewka. Kolejnym krokiem jest usunięcie z oka narzędzi operacyjnych i zabezpieczenie nacięcia. Po 24 godzinach po zabiegu należy pojawić się na pierwszą kontrolę.
Dlaczego kontrole pooperacyjne są tak ważne?
Kontrola po operacji jest bardzo ważnym elementem całego procesu leczenia. W tym czasie lekarz jest w stanie zauważyć i potwierdzić czy operacja przebiegła w porządku, czy może pojawiły się jakieś zmiany pozabiegowe. Szybka reakcja jest kluczem do jak najlepszego efektu zabiegu. Dzięki szybkiej kontroli powikłania po zabiegu oscylują w okolicy zera. Na kontroli chirurg może sprawdzić czy wszczepiona soczewka nie przemieściła się, a także czy nie wdał się stan zapalny.