Akomodacja oka, nazywana również nastawnością oka, to jego zdolność do łapania ostrego obrazu na różnych odległościach, przeskakiwania pomiędzy skupieniem wzroku na rzeczach znajdujących się blisko oraz daleko. Ta wrodzona umiejętność związana jest ze zmienianiem się kształtu soczewki, która zwęża się, gdy obserwujemy odległe przedmioty i rozszerza, aby skupić wzrok na bliższych. Choć zmiana ta przychodzi zupełnie naturalnie, można powiedzieć, że jest wręcz „automatyczna”, mechanizm ten może ulec uszkodzeniu, czego efekt jest bardzo podobny do nadwzroczności lub krótkowzroczności.
Ponieważ problemy z akomodacją oka bardzo przypominają wymienione powyżej wady wzroku, leczy się je w bardzo podobny sposób. Skuteczne jest zastosowanie odpowiednich soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Pozwalają one cieszyć się ostrym widzeniem i równocześnie spowolnić lub zatrzymać pogarszanie się wzroku. Jeśli jednak pragnie się wyeliminować problem na stałe, unikając noszenia okularów lub soczewek, dobrym rozwiązaniem jest laserowa korekcja wzroku. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i umożliwia szybkie, skutecznie usunięcie wad wzroku.
Skąd biorą się problemy z akomodacją oka?
Najczęstszym źródłem problemów z akomodacją oka jest starzenie się narządu wzroku. Jest to proces, którego bardzo ciężko uniknąć. Objawia się zazwyczaj tym, że z wiekiem coraz trudniej skupić wzrok na pobliskich przedmiotach. Proces ten nazywany jest prezbiopią i zaczyna się około czterdziestego roku życia, by z czasem postępować, a ostatecznie doprowadzić do całkowitej utraty zdolności akomodacji. To właśnie z tego powodu tak wielu starszych ludzi potrzebuje specjalnych okularów do czytania.
Problemy z akomodacją oka mogą wynikać również z przebytych chorób narządu wzroku oraz ogólnoustrojowych, a także z niektórych regularnie zażywanych leków, między innymi antyhistaminowych oraz stymulujących układ nerwowy. Brać mogą się też z nadużywania alkoholu i marihuany, a także morfiny. Często źródłem podobnych problemów bywa także długotrwała praca przy komputerze – można ich jednak uniknąć, robiąc częste przerwy od patrzenia w ekran oraz stosując ćwiczenia rozluźniające napięcie akomodacji.