Angiografia fluoresceinowa, nazywana również fluoroangiografią to badanie dna oka lub ewentualnie jego tęczówki, pozwalające wykryć drobne, trudne do zauważenia zmiany. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego środka kontrastowego: fluoresceiny. Substancja ta sprawia, że lekarz jest w stanie znacznie dokładniej przyjrzeć się krwi płynącej w naczyniach tętniczych oraz żylnych siatkówki, a także ocenić stan nabłonka barwnikowego i błony naczyniowej. Widoczne stają się drobne zmiany i nieprawidłowości, których nie dałoby się zauważyć podczas zwyczajnego badania okulistycznego.
Wskazaniami do tego badania są:
- Nowotwory oka
- Retinopatia cukrzycowa
- Zwyrodnienie plamki żółtej
- Choroby siatkówki lub błony naczyniowej oka
- Zmiany po zakrzepach lub zatorach w naczyniach siatkówki
Choć angiografia fluoresceinowa jest zupełnie bezpieczna, do jej wykonania są pewne przeciwskazania, takie jak alergia na środek kontrastowy, choroby nerek oraz problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi. Przed badaniem lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, aby upewnić się, że można je bezpiecznie wykonać. Choć badanie to można przeprowadzać w każdym wieku, unika się wykonywania go u małych dzieci, ponieważ wymaga od pacjenta cierpliwości oraz dokładnego wypełniania poleceń. Fluoroangiografii raczej nie wykonuje się również u kobiet w ciąży.
Na czym polega angiografia fluoresceinowa?
Angiografia fluoresceinowa trwa zazwyczaj około 1-2 godzin. Nie jest bolesna, jednak wiąże się z zastrzykiem oraz stosunkowo długim pozostawaniem w bezruchu, przez co niektóre osoby mogą uznać ją za niekomfortową. Przed właściwym badaniem pacjentowi podaje się fluoresceinę (dożylnie) oraz środek rozszerzający źrenice (w postaci kropel do oczu). Następnie musi on usiąść naprzeciwko aparatu, umieścić głowę w wyznaczonym miejscu i skupić wzrok na konkretnym punkcie. Urządzenie wykona następnie serię zdjęć, które lekarz będzie mógł dokładnie przeanalizować.
Podczas badania mogą pojawić się mdłości oraz zawroty głowy, dlatego nie powinno spożywać się przed nim obfitego posiłku. W przeciągu doby po przeprowadzeniu angiografii fluoresceinowej mocz pacjenta może przybierać zielonożółty odcień – nie jest to powód do niepokoju. Kolor ten oznacza tylko, że fluoresceina prawidłowo opuszcza organizm. Przez kilka godzin po badaniu pacjent może odczuwać również światłowstręt oraz mieć problemy z ostrością widzenia. Warto więc mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne oraz przygotować się na delikatny dyskomfort.