Zaćma, czyli zmętnienie soczewki ocznej leczone jest różnymi metodami o różnej skuteczności i ryzyku nawrotu choroby. W niektórych przypadkach może dojść do tzw. wtórnej zaćmy, która daje podobne objawy i zwykle pojawia się wskutek niedokładnego oczyszczenia soczewki. Jak leczyć nawrót katarakty?

Jak objawia się zaćma wtórna?

Podstawowym objawem, jaki obserwują pacjenci, których dotknął ten problem to ponowne trudności w wyraźnym widzeniu. Do innych najczęstszych symptomów zaćmy wtórnej można zaliczyć: 

  • widzenie jak przez brudną szybę – obraz jest zamglony i niewyraźny;
  • problemy z prawidłowym rozróżnianiem kolorów;
  • wykrzywiony obraz;
  • brak pełnego kontrastu;
  • dwojenie się obrazu.

Na czym polega leczenie metodą fakoemulsyfikacji?

Metoda fakoemulsyfikacji to nowoczesna metoda leczenia oparta na falach ultradźwiękowych. Jest to alternatywa do popularnego leczenia laserowego wyróżnia się minimalnym ryzykiem powikłań, jakie mogą występować przy innych sposobach operacyjnego usuwania zmian chorobowych. polega ona na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki przy użyciu wibracji wspomnianymi falami. Ważną informacją dla pacjenta jest fakt, iż mimo że jest to często zabieg odpłatny w kaliskiej klinice  operacja zaćmy na NFZ też jest również możliwa. Średni czas oczekiwania na bezpłatną operację korekcji wzroku wynosi 1 miesiąc.

Procedura prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta, zastosowanie nowoczesnych sposobów lecenia skraca do minimum czas rekonwalescencji. Po zabiegu oko jest zakrywane opatrunkiem, który należy nosić aż do pierwszej wizyty kontrolnej. Przed procedurą przeprowadzamy dokładne badanie okulistyczne. W większości przypadków już po 2-3 godzinach po zakończeniu operacji można udać się do domu.

Ryzyko wystąpienia zaćmy wtórnej można ograniczyć poddając się regularnym kontrolom okulistycznym i stosowaniu się do zaleceń lekarza po zabiegu.