Angiografia fluoresceinowa, czyli badanie oglądowe dna oka (ewentualnie tęczówki), pozwala na zaobserwowanie krążenia krwi w naczyniach żylnych i tętniczych siatkówki gałki ocznej oraz kompleksową oceny stanu nabłonka barwnikowego siatkówki. Nie powoduje ono zbytniego dyskomfortu u pacjenta i przebiega podobnie jak większość innych badań okulistycznych. Lekarz musi jedynie podać do oka krople rozszerzające źrenicę i wykonać jedno drobne ukłucie. Podczas badania wykonywane jest zdjęcie, które następnie umożliwia szczegółową diagnostykę w kierunku wielu chorób obejmujących narząd wzroku.
Wskazania do angiografii fluoresceinowej
Angiografia fluoresceinowa wykonywana jest w celu wykluczenia lub potwierdzenia wielu chorób narządu wzroku, do których zaliczamy m.in.:
- schorzenia błony naczyniowej oka i siatkówki,
- degenerację plamki żółtej i jej obrzęk,
- nowotwory oka,
- retinopatię cukrzycową.
Przy stwierdzonym nowotworze oka angiografia fluoresceinowa jest pomocna w różnicowaniu i może wpłynąć na wybór konkretnej metody leczenia. W przypadku retinopatii cukrzycowej angiografia badanie pozwala na precyzyjne zlokalizowanie miejsca, które powinno być poddane korekcji laserowej. Oprócz tego angiografia fluoresceinowa wykonywana jest w celu zdiagnozowania stanów zapalnych w oku lub odróżnienia ich od starszych zmian, które już uległy zbliznowaceniu.
Jak przebiega angiografia fluoresceinowa?
W pierwszym etapie lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta i ewentualnych chorób czy dolegliwości (zwłaszcza: alergie, schorzenia układu krążenia, choroby nerek, astma, tarczyca). Przed angiografią nie należy spożywać ciężkich posiłków.
Bezpośrednio przed badaniem do worka spojówkowego są wprowadzane krople, które rozszerzają źrenice. Następnie pacjent siada przed specjalnym aparatem do robienia zdjęć (funduscamera), a jego twarz przylega do mocowań w taki sposób, aby głowa nie mogła się poruszać. W trakcie procedury medycznej trzeba patrzeć przed siebie lub w kierunki określonym przez znacznik. W pewnym momencie do żyły wprowadzany jest kontrast, po czym wykonywana jest seria zdjęć co określony czas. Za sprawą podanego kontrastu na zdjęciach dostrzegalne jest białe unaczynienie oka, które wyraźnie odznacza się na czarnym tle. Badanie trwa od 1 do 2 godzin.
Po przeprowadzonej angiografii źrenice pozostają przez pewien czas rozszerzone, więc warto poprosić o asystę osoby towarzyszącej, która pomoże w powrocie do domu. Oprócz tego przydatne będą okulary słoneczne, które ochronią oczy przed promieniowaniem słonecznym.