Laserowa korekcja wzroku to popularna metoda poprawy ostrości widzenia, która pozwala wielu osobom pozbyć się okularów czy soczewek kontaktowych. Wokół tego zabiegu narosło jednak wiele mitów i nieporozumień. W niniejszym artykule postanowiliśmy rozwiać wątpliwości i przedstawić fakty dotyczące laserowej korekcji wzroku.
Duże wady wzroku nie kwalifikują się do zabiegu - mit
Jednym z mitów jest przekonanie, że osoby z dużymi wadami wzroku nie mogą skorzystać z laserowej korekcji. W rzeczywistości wiele osób z dużymi wadami wzroku takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, może być zakwalifikowanych do zabiegu. Oczywiście każdy przypadek jest inny i ostateczna decyzja należy do lekarza okulisty, ale warto pamiętać, że laserowa korekcja wzroku może być skutecznym rozwiązaniem dla osób z różnymi wadami wzroku.
Nie każdy może być zakwalifikowany do zabiegu - fakt
Chociaż laserowa korekcja wzroku jest szeroko dostępna i skuteczna dla wielu osób, istnieją pewne przeciwwskazania do tego zabiegu. Należy pamiętać, że nie każdy pacjent będzie dobrym kandydatem do tego zabiegu. Wśród przeciwwskazań można wymienić m.in. choroby autoimmunologiczne, ciążę, nieustabilizowane wady wzroku czy niektóre choroby oczu. Dlatego przed podjęciem decyzji o zabiegu ważne jest konsultowanie się z lekarzem okulistą, który oceni stan zdrowia oczu i możliwość wykonania zabiegu.
Zabieg nie przynosi trwałych efektów - mit
Wiele osób obawia się, że efekty laserowej korekcji wzroku są nietrwałe i po pewnym czasie wada wzroku powróci. W rzeczywistości większość pacjentów, którzy przeszli ten zabieg, doświadcza trwałej poprawy ostrości widzenia. Oczywiście, jak każdy zabieg medyczny, laserowa korekcja wzroku niesie ze sobą pewne ryzyko niepowodzeń, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo skuteczna metoda poprawy wzroku.
Laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się u dzieci - fakt
Laserowa korekcja wzroku nie jest zalecana dla dzieci ani młodzieży poniżej 18. roku życia. Wynika to z faktu, że ich wzrok może się jeszcze rozwijać i zmieniać, co może wpłynąć na skuteczność zabiegu. Dlatego lekarze zalecają poczekać z korekcją wzroku do momentu, gdy wzrok ustabilizuje się, co zwykle następuje po osiągnięciu pełnoletności.