Każdego dnia nasze oczy narażone są na nieprzewidziane problemy, które mogą wpłynąć niekorzystnie na ich dalsze funkcjonowanie. Oprócz tego problemy ze wzrokiem mogą leżeć także na płaszczyźnie genetycznej, to wady wzroku mogą także się pogłębiać w miarę upływu lat lub poprzez działania takie jak m.in. poprzez siedzenie długimi godzinami przed konsolą czy po prostu oglądając telewizję.

Krótkowzroczność

Polega na problemach z widzeniem w stosunku do dalszej odległości. Jest to spowodowane procesem ogniskowania się promieni świetlnych w okolicach siatkówki. Najczęściej spotykana u dzieci i młodzieży.

Badania wykazują, że najczęstszą przyczyną wady wzroku, jaką jest krótkowzroczność, jest wykonywanie pracy z bliskiej odległości, jak np. praca przy komputerze. Często pojawiają się również u osób, które spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu. 

Ciekawym podłożem przyczyn krótkowzroczności jest także etniczność, gdyż u Azjatów jest najczęściej odnotowana.

Nadwzroczność

Jej medycznym powodem jest zogniskowanie światła, które dociera do oka za siatkówką. Przejawia się ona m.in. przez nieostre widzenie przedmiotów lub może skutkować także zezem, lub niedowidzeniem. Może być ona spowodowana słabą siłą rogówki czy też zbyt krótkim rozmiarem gałki ocznej. Badania pokazują, że jednak najczęstszą przyczyną dalekowzroczności leży na podłożu genetycznym.

Astygmatyzm

Kolejną wadą wzroku jest astygmatyzm, który cechuje się złą widocznością zarówno przedmiotów bliskich, jak i dalszych. Astygmatyzm powodują defekty w kształcie rogówki. Nieostrości pojawiają się z powodu braku skoncentrowania oka na jednym punktowym ognisku. Astygmatyzm najczęściej dziedziczy się po przodkach pierwszego rzędu, lecz jego występowanie w mniejszym czy większym stopniu występuje praktycznie u każdego człowieka. Astygmatyzm często nasila się z wiekiem.

Problemy ze wzrokiem to sytuacja, która dotyka aż ponad 80% społeczeństwa. Często są one wadami wrodzonymi, lecz istnieje kilka sytuacji, które może wpływać niekorzystnie na jej rozwój. Zaliczamy do nich m.in. czytanie przy słabym świetle czy nieszczęsne siedzenie przed telewizorem przez kilka godzin. Trzeba mieć na uwadze, że problem ze wzrokiem to proces, z którym należy walczyć. Aby to zrobić, należy niezwłocznie skonsultować się z najbliższym specjalistą, aby sytuacja nie pogarszała się z każdym dniem.

W przypadku schorzeń wymienionych powyżej, korekta wzroku jest niezbędna.