Stopa końsko-szpotawa to patologiczny stan wrodzony, związany z utrwalonym zgięciem podeszwowym stopy i przywiedzeniem przodostopia. W ok. 50% przypadków za deformację odpowiada malformacja, czyli niewłaściwy kierunek rozwoju tkanki kostnej.

Stopa końsko-szpotawa

Przyczyny deformacji:
Przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej nie zostały do dziś stwierdzone. Deformacji stóp z pewnością sprzyjają nikotyna i narkotyki, stosowane przez kobietę w okresie ciąży.

Objawy:
Wadę można stwierdzić na podstawie wyglądu stóp. Do czynników anatomicznych świadczących o schorzeniu zaliczamy:

  • końskie ustawienie stóp,
  • szpotawe ustawienie i odwrócenie okolicy pięty,
  • przywiedzenie przodostopia,
  • nadmierne wydrążenie łuku podłużnego stopy,
  • wewnętrzna torsja goleni.

Leczenie:
Przy leczeniu stopy końsko-szpotawej znajduje zastosowanie metoda Ponsetiego. To forma terapii zachowawczej, przeprowadzanej w odstępach tygodniowych przez 6-9 tygodni. W tym czasie, kształt stopy podlega modelowaniu przy użyciu specjalnego gipsu. Po zakończeniu terapii konieczne jest noszenie butów korekcyjnych, nawet przez 2 lata. Dzięki temu nowy układ stóp ulega utrwaleniu. W przypadku niepowodzenia metod zachowawczych, stosuje się leczenie zabiegowe.

O zabiegach chirurgii dziecięcej przeprowadzanych przez Klinikę Okulus przeczytają też Państwo w poddziałach poświęconych leczeniu wyrostka robaczkowego i niezstąpieniu jąder.