Przepukliną określamy charakterystyczne uwypuklenie otrzewnej, usytuowane w obrębie kanału pachwinowego. Hernioplastyka pachwinowa to zabieg usunięcia przepukliny pachwinowej. Polega na wypreparowaniu worka przepuklinowego, wycofaniu go do jamy brzusznej i uzupełnieniu ubytku tkankowego przy użyciu protezy lub tkanki własnej Pacjenta, jeśli jest taka możliwość.

Obraz przepukliny pachwinowej

Ryc. 1 Obraz przepukliny pachwinowej


Zabiegi usuwania przepukliny wykonuje się przeważnie poprzez wzgląd na estetykę – kiedy przepuklina jest widoczna jako uwypuklenie np. w okolicach brzucha. Istotnym wskazaniem do jej usunięcia są także względy zdrowotne oraz dolegliwości Pacjenta takie jak ból i dyskomfort pojawiający się w trakcie wykonywania codziennych czynności. Lekarze robią wszystko, by na stałe pozbyć się przepukliny oraz wzmocnić ściany brzucha, by nie doszło do jej nawrotów. Zawartość przepukliny może być odprowadzona na różne sposoby, takie jak:

 • zbliżenie rozciągniętych ścian kanału pachwinowego i ich zszycie,
 • zszycie kanału pachwinowego przez zdwojenie lub potrojenie jego ściany,
 • wstawienie siatki polipropylenowej pod otrzewną i zamocowanie za pośrednictwem przezbrzusznych szwów lub zszywek.

Przepukliny nie mają tendencji do samoistnego zanikania, zatem jeśli nie występują żadne przeciwwskazania, należy podjąć się ich leczenia. W czasie doboru metody leczenia, lekarze kierują się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami Pacjenta i czynnikami związanymi z jego stanem chorobowym. Zawsze dąży się do tego, by pobyt w szpitalu był jak najkrótszy i by możliwy był szybki powrót do codziennych obowiązków.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu plastyki przepukliny

Wśród wskazań do zabiegu plastyki przepukliny brzusznej lub pachwinowej można wyróżnić między innymi:

 • guz w pachwinie, widoczny w pozycji stojącej,
 • ból, ciągnięcie, pieczenie przy poruszaniu lub ucisku worka przepuklinowego,
 • promieniujący do jądra ból przy kaszlu, napinaniu mięśni, dźwiganiu ciężarów, defekacji, długotrwałym staniu.

Wśród przeciwwskazań do usunięcia przepukliny można wymienić między innymi choroby skóry i tkanki podskórnej w obrębie operowanej pachwiny, choroby ogólnoustrojowe, chorobę niedokrwienną serca, przyjmowanie leków, które obniżają krzepliwość krwi, nadciśnienie tętnicze oraz stany zapalne i ropnie w okolicach miejsca, które ma zostać poddane oddziaływaniom. Diagnostyka przepukliny, która jest konieczna do przystąpienia do zabiegu, obejmuje przykładowo badanie podmiotowe, badanie przedmiotowe np. palpacyjne oraz USG.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem wymagana jest wizyta kwalifikacyjna u lekarza oraz pakiet badań:

 • morfologia krwi,
 • jonogram,
 • stężenie mocznika i kreatyniny w surowicy krwi,
 • podstawowe parametry układu krzepnięcia,
 • badanie ogólne moczu,
 • oznaczenie grupy krwi,
 • oznaczenie poziomu HBS i HCV,
 • szczepienie przeciwko WZW typu B.

Często zaleca się też oczyszczenie jelita przed zabiegiem, wykorzystując do tego celu płynną dietę oraz środki przeczyszczające.

Metoda operacji przepukliny pachwinowej sp. Lichtensteina

Zabieg trwa ok. 1,5 godziny. Jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym nasiękowym, przewodowym lub ogólnym dotchawiczym. Polega na wypreparowaniu worka przepuklinowego i jego odprowadzeniu do jamy brzusznej, a także na wzmocnieniu tylnej ściany kanału pachwinowego materiałem syntetycznym (siatką polipropylenową – wszczepioną na stałe i mocowaną do przyległych tkanek przy pomocy niewchłanialnego szwu). Cięcie skórne dokonywane jest w linii prostej – między kolcem biodrowym przednim górnym a guzkiem kości łonowej. Brzegi rany pokrywa się szwami skórnymi, usuwanymi do 10 dni po zabiegu.W szczególnych przypadkach możliwe jest również zastosowanie innych rodzajów siatki np. takiej, która może zostać wchłonięta przez organizm, jednak podnosi to koszty zabiegu i nie jest powszechnie stosowane. Siatkę oraz jej umiejscowienie dobiera się do konkretnego Pacjenta.

Powikłania pooperacyjne

Mają miejsce u ok. 0,5% pacjentów. Należą do nich:

 • nawrót przepukliny pachwinowej (ok. 1,0-2,0% pacjentów),
 • krwiaki,
 • zakażenia rany,
 • odczyn alergiczny na szwy,
 • uszkodzenie okolicznych struktur anatomicznych,
 • powikłania znieczuleniowe.

Alternatywne metody leczenia

Leczenie operacyjne to jedyna skuteczna forma terapii przy przepuklinie pachwinowej. Interwencja chirurgiczna powinna być przeprowadzona najszybciej, jak to możliwe. Niewielkie przepukliny są leczone o wiele sprawniej – bez powikłań i nawrotów chorobowych. Przewlekłe nieleczenie może doprowadzić do uwięźnięcia przepukliny, zagrażającej życiu Pacjenta.

Osoby, które nie kwalifikują się do operacji, mogą stosować akcesoria ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Należą do nich m.in. pasy i bielizna przepuklinowa. Przedmioty tego typu są też użytkowanie w postępowaniu przygotowawczym po operacji oraz na etapie regeneracji pozabiegowej.

Więcej informacji chirurgicznych prezentujemy w innych działach na stronie, m.in. tych poświęconych zabiegom proktologicznym i operacji usunięcia tarczycy.Zachęcamy do skorzystania z usług Kliniki Okulus z zakresu usuwania przepukliny.