Entezopatia nadkłykcia bocznego, czyli tzw. łokieć tenisisty to stan chorobowy charakteryzujący się przewlekłym stanem zapalnym nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
Objawy choroby:
Głównym objaw stanowi miejscowy ból w bocznej części łokcia – od przyczepu, przez ścięgno, aż do brzuśca. Może on promieniować zgodnie z przebiegiem mięśnia, w stronę przedramienia i nadgarstka. Dolegliwości występują jedno- i obustronnie. Są odczuwane w ruchu, a w zaawansowanych stanach również w spoczynku. Łączy się z nimi tkliwość uciskowa i trudność ściskania ręki.
Przyczyny:
Za entezopatię odpowiada przeciążenie lub uszkodzenie przyczepu mięśnia (prostownika nadgarstka) do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Na urazy podatne są osoby, wykonujące na zmianę ruchy prostowania i odwracania nadgarstka przy zgiętym stawie łokciowym (np. przy używaniu klawiatury, grze w tenisa, pracy ze śrubokrętem itp.), a także wszyscy dźwigający ciężkie przedmioty przy wyprostowanych łokciach.
Inne przyczyny choroby:
- zaburzenia osi kończyny,
- zaburzenia ukrwienia,
- zaburzenia siły mięśniowej,
- palenie tytoniu.
Diagnostyka:
Podstawę diagnostyczną stanowi wywiad lekarski oraz badania – m.in. test oporowy nadgarstka Thomsona. Rekomendowane jest też USG zmienionej zapalnie okolicy oraz elektromiografia, mająca na celu ustalenie funkcji przewodnictwa nerwów i wydolności połączeń nerwowo-mięśniowych.
Leczenie zachowawcze:
Metody zachowawcze obejmują farmakologię (NLPZ, sterydoterapia). Leki znajdują zastosowanie również w ostrej fazie schorzenia. Aby choroba nie uległa pogłębieniu, rekomenduje się unikanie przeciążeń i czasowe unieruchomienie kończyny – zgiętej pod kątem prostym w stawie łokciowym, ze stabilizatorem ograniczającym ruch nadgarstka. U części Pacjentów, stosujących się do powyższych wskazań, dochodzi do wyzdrowienia w okresie 1-2 lat.
Leczenie operacyjne:
Jest wdrażane jedynie w skrajnych przypadkach i może przyjmować dwie formy:
- zabiegu artroskopowego (usunięcie dotkniętych chorobą tkanek miękkich),
- zabiegu otwartego (mającego na celu uwolnienie rozcięgna mięśnia prostownika wspólnego palców.
Fizykoterapia
Stanowi uzupełnienie terapii zachowawczej. Stosuje się ją także po operacji, w celu przyspieszenia procesu gojenia i regeneracji. Do zabiegów fizykoterapeutycznych zaliczamy:
- pole magnetyczne,
- laseroterapię,
- ultradźwięki,
- jonoforezę,
- krioterapię,
- fale ultradźwiękowe o wysokim natężeniu.
Inne ćwiczenia lecznicze:
- rozciąganie chorego mięśnia,
- stymulowanie kontroli nerwowo-mięśniowej oraz poprawianie czucia głębokiego,
- ćwiczenia usprawniające ruch i ustawienie stawu łokciowego,
- ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową.
Uzupełnienie stanowią również:
- terapia manualna, bazująca na technikach mobilizacji lub manipulacji stawów, w celu odblokowania stawu i przywrócenia jego fizjologicznej biomechaniki,
- terapia tkanek miękkich (masaż poprzeczny bolesnej okolicy),
- kinesiotaping,
- noszenie ortezy w formie opaski na przedramieniu.
W Klinice Okulus leczymy też inne dolegliwości kończyn górnych, m.in. zespół kanału nerwu łokciowego czy zespół cieśni nadgarstka. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.